İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Bahçelievler Dil konuşma terapi merkezi & Dil konuşma terapisi nedirOtizmde dil ve konuşma ile ilgili ”otizmli çocuk sahibi bir annenin” hikayesi
Konuşma, dil ve iletişim çoğu otistik çocuk için kilit bir alandır . Şimdi otizm anneleri ile ilgili hikayemizi inceleyelim.

Her iki çocuğum için de farklı olduklarının ilk açık işareti konuşma ve dilin gecikmesiydi .
Her çocuğun iletişim konusunda çeşitli zorlukları olacaktır. Çoğu otistik insan, dil ve / veya iletişim konusunda zorluk çekecektir.

Otistik çocuklar için iletişim ve dil konuşma zorlukları şunlardır
İletişimi anlamak:
• Çok gürültülü veya işlenemeyecek kadar hızlı
• Çok karmaşık
• Gerçek yorumu anlamada zorluk
• Sözlü olmayan ipuçlarını / sosyal iletişimi anlamada zorluk
• Bilinmeyen bağlamda anlama / genelleme

İletişimi kullanma:
• Çok yüksek veya çok sessiz
• Sınırlı veya konuşma yok
• Ekolali (tekrarlı anlamlı anlamsız kelimeler)
• Biçimsel veya olağandışı ton değişimi
• Tek taraflı konuşma
• Araya giren ve diyaloğu önemsemeyen yapı
• Sınırlı paylaşılan / ortak ilgi

DİKKAT
Çocukların öğrenmek ve iletişim kurmak için dikkat geliştirmesi gerekir. Çocuğunuzun dikkati kısa mı, sert mi yoksa tek kanallı mı?

Daha önceleri dikkat eksikliğinden çok çocuklarımın konuşmadığı gerçeğine odaklanırdım. Uzman uyarıları sonucunda anladım ki eğer dikkat üzerine çalışmazsak iletişim kurmak imkansızdır.

Çünkü iletişim, karşındakini dinleme, anlama ve yanıt verme şeklinde dikkat gerektiren Bi süreç ile kurulabiliyor. Yani dikkat yok ise konuşma ve iletişimde zorluklar olabiliyor.

Dikkat güçlükleri şunları içerebilir:
• Kolayca dikkati dağılan
• Dikkati değiştirmede zorluk
• Dikkat vermeye motive olmamış
• Sadece kendi anlatan ve çevresine duyarsız
• Kendi gündemlerinde kısıtlı

Dikkat üzerine çalışmak için heyecanlı olmanız ve çocuğu motive eden şeylere sahip olmanız gerekir. Motive edici şeyler bulmak zor olabilir, bu nedenle pekiştiriciler ve motive edici oyuncaklar hakkındaki bu yazı faydalı olabilir.
Odadaki en heyecan verici şey olmaya çalışın, diğer dikkat dağıtıcı şeyleri azaltın. İlgi çekici konuları ve görselleri kullanın .
Dikkat gerektiren desteklemenin harika bir yolu Dikkat Otizmi kullanmaktır(Bu konuda Aba terapi eğitimi dünyada etkinliği kanıtlanmış tek otizm tedavisi yöntemidir)

Bu, otistik çocuklar için tasarlanmış bir terapidir ve dikkat üzerinde çalışmanın harika bir yoludur .

Yoğun Etkileşim gibi konuşma gelişimini desteklemek için kullanılabilecek birçok terapi vardır. Otistik çocuklar için terapiler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM
Neden iletişim kuramıyorlar? Kasıtlı mı? Pek çok çocuk iletişim kurmayı hemen öğrenşrken, bazı çocuklar için çok daha uzun sürebilir veya alternatif iletişim yöntemleri gerektirebilir.

Çocukların iletişimi geliştirmek için geçtiği dört aşama vardır:

  1. Kendi Gündemi: Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kısa etkileşimlere bulunabilir mesela ” su” diyebilir ya da işaret edebilir ama kasıtlı iletişim yok.

İstedikleri şeylere ulaştıktan sonra kendi dünyalarına geri dönerler. Gülümser ve güler, ancak sizinle iletişime geçmezler.

Protesto etmek için ağlar ve çığlıklar.

  1. Talep Eden Aşama : Kısa etkileşimler, çoğu iletişim istek ister.
  2. Erken iletişimci: Daha uzun etkileşimler kurar , tanıdık insanlarla etkileşime girer. Bir şeyler için istekte bulunur. İletişim kurmak için hareketleri, sesleri ve kelimeleri kullanmaya başlamaktadır.
  3. Ortak: Daha uzun etkileşimler kurar. Gelişmekte olan diğer çocuklarla oynayın. Basit konuşmalar yapabilir. Anlayış daha da gelişiyor.

KONUŞMA GELİŞİMİNİ DESTEKLEME
ANLAMA
Ne anlıyorlar? Onların seviyesinde iletişim kurduğunuzdan emin olun. Daha az söyleyin, yavaş konuşun, çocuğa göstermek için görsel kullanın ve en önemli kelimeleri vurgulayın. Konuşma ve dili geliştirme konusunda ipuçları içeren bir gönderim var . Ayrıca benim yayın bulabilirsiniz anksiyete azaltmak için rutinleri kullanarak yararlı, düzenli rutinleri onlardan ne beklendiğini anlamak için bir çocuk yardımcı olur.
Sözlü olmayan oğluma okumayı öğretmeyi desteklemek için görseller kullanıyorum . Anlaşmayı desteklemek için imzalamayı da kullanıyorum .
Hepimiz farklı iletişim kuruyoruz ve otistik içgörülerimi faydalı bulabilirsiniz .

GÖRSEL YARDIMLAR
Otistik çocuklar genellikle görsel öğrenenlerdir ve görsel ipuçları kullanmak, anlamada büyük bir fark yaratabilir. En büyüğümün daha uzun işlem süresine ihtiyacı var, bu yüzden görseller bunu kendi zamanında yapmasına izin veriyor. Görseller ayrıca stresi azaltabilir ve daha fazla bağımsızlık yaratabilir. Görsel yardımcıları kullanmakla ilgili bir gönderim var . Ayrıca bir çocukla iletişim kurmak için görselleri kullanmanın harika bir yolu olan Sosyal Hikayelere de bakmak isteyebilirsiniz .

Ayrıca bir çocuğun güçlü yönlerini oynamak için görsel oyunları kullanmayı düşünün. Harika bir örnek, Arayıcılar çöpçü avıdır .

SEÇİMLER
Tanıtımı seçimler bazı çocuklar için zor olabilir. Seçim yapabileceğiniz yalnızca iki öğe ile basit bir başlangıç yapın. Çocuğun sunulan seçim konusunda net olması için nesneleri veya görselleri kullanın. Çocuğun istediğini bildiğiniz bir ürünü sunabilirsiniz, örneğin çikolata, çorap gibi istemediği bir seçim yaparak seçim yapma becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

OKUMA
Okumak, çocuğunuzla birlikte cesaretlendirmek için harika bir aktivitedir. Birlikte oturup kitap okumakta zorlanırlarsa, hikaye ile oyun ve televizyon gibi farklı bir şekilde ilgilenin ve sonra kitaba geri dönün. Yazımda çocuklarla kitap okumak ve hikaye oyunları için en sevdiğimiz kitaplarla ilgili birkaç fikrim var .

KONUŞMA TERAPİSİ
Sağlık Ziyaretçinizden, GP’nizden, Kreşinizden veya okulunuzdan bir konuşma terapistini görmek için bir sevk alabilirsiniz. Çocuklarımı otizm teşhisi almaya yol açan bir ADOS değerlendirmesi için yönlendiren konuşma terapistimizdi . Ayrıca oğlumun alternatif iletişim kurmasına da yol açtı.

ARTTIRICI VE ALTERNATİF İLETİŞİM (AAC)
Arttırıcı ve alternatif iletişim (AAC), konuşma veya yazmanın yerini alan iletişim yöntemleridir. Otstci çocuklarla en sık kullanılan iki alternatif iletişim yöntemi Makaton ve Picture Exchange Communication System (PECS) ‘dir.
Makaton hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Resim Değişimi İletişim Sistemini (PECS) kullanma hakkında daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

MEYDAN OKUYAN TAVIR
Çoğunlukla dışa vurma, çığlık atma, ağlama, ısırma ve diğerleri gibi zorlu davranışlar iletişim sorunlarına bağlıdır. Bir çocuğun duyusal işleme sorunları varsa, ancak bunun çocuk ve etrafındakiler için çok üzücü ve kafa karıştırıcı olabileceğini söyleyemiyorsa. Aynı şekilde duygularınızı veya ihtiyaçlarınızı iletememek de çok zor olabilir.
Zorlu davranışın nedenini bulmak genellikle bir anahtardır ve zorlu davranışın nedenlerini belirlemeye yardımcı olması için tar yöntemini kullanma üzerine bir gönderim var .
Çocuğunuzu cesaretlendirmek için ödülleri kullanmayı da deneyebilirsiniz .

OKUL DESTEĞİ
Çocuğunuzun konuşma ve iletişim güçlüğü varsa, okulda desteklenmesi gerekecektir. Okulda doğru desteği alma hakkında daha fazla bilgi için evrak işleri ve eğitim bölümüne bakın .
Küçük çocuklar için en iyi otizm tedavilerine yönelik ücretsiz rehberimi almak ilginizi çekebilir. Aylık bültenime kaydolduğunuzda bunu ücretsiz olarak edinebilirsiniz .

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonCanlı Destek