İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otizm – Uyku – Melatonin – 3 Bilinmezler

Yeni Çalışma, Melatoninin Otizmli Çocuklar için Uyku Yardımı Olarak Potansiyel Kullanımını Destekliyor

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocukların% 50-80’inde uyku sorunları ortaya çıkar ve sosyal etkileşimlerde, duygusal problemlerde, tekrarlayan davranışlarda ve dikkatsizlik / hiperaktivite de bulunan otizm semptomlarını şiddetlendirebilir. Uyku problemlerinin çocuklar ve aileleri üzerinde yaratabileceği yüksek yaygınlık ve etkiden dolayı, araştırmacılar bu durumu ele almak için daha iyi müdahaleler bulmaya çalışıyorlar.

Otizm-Uyku-Melatonin Çalışmasının amaçları

Otizm ve Gelişimsel Bozukluklar Dergisinde son zamanlarda yayınlanan bir çalışma otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda melatonin yararları ile ilgili ve otizm-uyku-melatonin bağlantısına atıf yapan çalışmalar üzerinde çalıştılar . Amaçlarından bazıları, etkili dozları belirlemek, uyku iyileşmesinin hızlılığını değerlendirmek ve bu alanda veri toplama yöntemlerinin etkinliğini belirlemekti.

Otizm Uyku Melatonin çalışmasının katılımcıları

Çalışmayı yürüten akademisyen ve uzmanlar; alt uzmanlık kliniklerinden ve genel olarak toplumdan katılımcıları, topluluk üyelerine el ilanları, mektuplar ve e-postalarla dahil etti. Katılımcılar, şu anda psikotrop ilaç(Antidepresan, duygu durum bozukluğu ilaçları vs) kullanmayan ASD’li (doktorlar tarafından teşhis edilen) 3-10 yaş arası çocuklardı.

Yöntemler
Ek melatonin uygulamasından önce, uyku düzenini izlemek için bir haftalık bir başlangıç ​​ve iki haftalık bir alışma aşaması vardı. İlk aşamada, ebeveynlere bir saatlik yapılandırılmış uyku eğitimi verildi ve aktigrafi(Uyku takip) prosedürlerini izlemeleri öğretildi. Çocuklar uykuya dalmalarının ne kadar sürdüğünü izlemek için aktigrafi saatleri taktılar. İkinci aşamada, ebeveynler, sürece aşina olmaları için çocuklarına yatmadan 30 dakika önce ek melatonin ile aynı tada sahip sıvı verdiler.

Melatonin nasıl kullanıldı?

Kalan 14 haftalık dönem için, ikinci faz sıvısı, sıvı melatonin (Natrol®, Chatsworth CA) ile ikame edildi. Ebeveynlere, üç haftalık dönemlerde doz protokolünü arttırma seçeneği verildi. Bu kademeli artış, mümkün olan en düşük etkili dozun belirlenmesini mümkün kılmak için yapılmıştır. Başlangıç ​​dozu 1 mg idi. Çocuk bir haftada en az beş gece yatmadan önceki 30 dakika içinde uyuyakalmışsa, melatonin 14 haftalık doz döneminin sonuna kadar verilmiştir. Çocuk bu tatmin edici yanıtı ilk üç haftalık dönemde 1 mg dozda karşılamışsa, doz 3 mg’a çıkarılmıştır. Çocuk, ikinci üç haftalık dönemde bu 3 mg dozda tatmin edici yanıtı karşılamışsa, doz 6 mg’a çıkarılmıştır. Çocuk, üçüncü üç haftalık dönemde bu 6 mg dozda tatmin edici yanıtı karşılamışsa, doz 9 mg’a çıkarılmıştır. Son iki haftada dozlar değiştirilmedi.

Sonuçlar
Tüm çalışma prosedürlerini tamamlayan 24 çocuğun verileri, çocukların yatmadan sonra uykuya dalma süresinde önemli bir azalma (uyku gecikmesi) gösterdi. Uyku gecikmesindeki azalma, 6 mg ve 9 mg dozları kullanan bireylere kıyasla 1 mg ve 3 mg dozlarda bireyler arasında büyük ölçüde farklılık göstermedi. Tedavinin ilk haftasında uyku gecikmesinin genellikle iyileştiği görülmüştür. Ek olarak, melatonin tedavisini aldıktan sonra uyku süresi, uyku başlangıcından sonra uyanma süresi veya uyku verimliliği üzerinde önemli bir etki yoktu. Ayrıca, ebeveyn stres düzeylerinin tedavi ile azaldığı görüldü.

Özet

Özetle, çalışma OSB’li çocuklarda melatonin kullanımına ilişkin hızla büyüyen literatüre dozlama, tolerans / güvenlik ve sonuç ölçütleri hakkında yeni bilgiler ekledi. Bu bulgu, OSB’li bireylerde uykuda başlayan uykusuzluk için bir tedavi seçeneği olarak melatoninin daha fazla araştırma ve potansiyel kullanımı için çıkarımlara sahiptir.

Uyarı

Melatoninin güvenli olduğu düşünülse de çalışmanın ”yani çocuklarda melatonin kullanılması konusunda” kesinlikle bir doktor tarafından görüş alınarak tedavi ve uygulama yapılması gerektiğini vurgulamak önemlidir.

Derin Çocuktan Sevgilerle…

Kaynak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonCanlı Destek