Bağcılar bölgesinde ikamet eden çocuklarımız için öncelikle erken çocukluk yaşlar olan “ilk okul çağı ve okul öncesi” yaşlardaki otizm tanısı almış ya da tanısı olmayan fakat dikkat eksikliği, hiperaktivite, konuşma güçlüğü, okuma güçlüğü, anlama güçlüğü gibi güçlüklerden etkilenen çocuklarımızın geliştirilerek sosyal ve akademik hayatlarına akranlarıyla eşit seviyede devam edebilmelerini amaçlayan eğitim çalışmalarını kapsar.

Okulumuz “seanslı yada yoğun(tam zamanlı ve yoğunlaştırılmış)” ABA otizm terapileri ile geliştirilip sosyal hayata sağlıklı bir şekilde katılmalarına katkıda bulunmayı misyon edinmiştir. Rehberlik ve rehabilitasyon süreçlerinin takibi ve destek terapi çalışmalarımız bu perspektifte devam etmektedir.

BAĞCILAR OTİZM ABA BİRİMİ HAKKINDA BİLGİLER


İstanbul Bağcılar Şubemizde Otizm Aba birimimiz, sorun yaşayan ailelere yoğun, yoğunlaştırılmış ya da seanslı ABA eğitimleri ve terapileri uygulamaktadır. Bununla birlikte seanslı ABA uygulamalarımız ücretsiz olup devlet destekli ve eve kadar ücretsiz servisli çalışmaları kapsamaktadır.
Okul öncesi yaşlarda olan çocukların düzeylerine göre ailelere akademik olarak üniversite düzeyinde akredite ABA Davranış Terapisi programlarımızla destekli seanslı ya da tam gün eğitimler verilebilmektedir.
ABA terapileri Otizm birimine ek olarak ergoterapi, duyu bütünleme, dil konuşma güçlüğü ve fizik tedavi desteği verilerek çocukların sosyal hayata uyumunun üst düzeyde desteklenmesi amaçlanmaktadır.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ


Bağcılar Mahmutbey’de bulunan okulumuzda çocukların erken çocukluk döneminde olması tercih edilmektedir. Bunda ki sebep, çocukların çok küçük yaşlarda davranış terapilerine daha hızlı yanıt vermesidir.
Eğer erken çocukluk döneminde tedaviye başlanabilirse, ilerleyen yaşlarda yani okul çağlarında çocuk topluma daha çabuk adapte olabilmektedir. Otizmli çocuklarımız, akranlarından dil ve konuşma, hiperaktivite bozukluğu gibi sebeplerden ötürü olumsuz tepki almayacak ve gelişim hızlı şekilde tamamlanacaktır

ÇOCUK GELİŞİMİ AİLE KATKISI

Aile-çocuk-okul üçgeninde eğitimsel gelişimine okulda başlayan çocuk, aile ile evde ABA davranış terapilerine kararlı bir şekilde devam etmelidir. Eğer gelişim ailede de devam edebilirse tedavi süreçleri kısalacak ve çabuk sonuç alınabilecektir.
Aile de verilen eğitim ile aynı zamanda yaşam boyu eğitim aile için hedef olmalı ve çocuğun sosyal hayata, okul yaşamına adaptasyonu ile çözüm sağlanmış olabilecektir.

Otizm nedir? Otizmin Nedenleri, Çeşitleri, Otizmli çocuklarda Eğitim tedavisi ve konuşma

12 Maddede Ergoterapi

Disleksi hakkinda bilgiler

Otizm alternatif tedaviler, brokoli, B6 takviyesi, vitamin, mineral, şelasyon, müzik, duyusal terapi, melatonin

Dehb Nedir? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONU İLE ALAKALI BAZI YAZILAR
İlave olarak belirtmekte fayda görüyoruz ki Bakirkoy-Florya Şubemizde ise tüm programlar mevcuttur. Okul öncesi cocuklarda Yuzme egitimleri, Ergoterapi – Spor, Duyu butunleme gibi terapilerin yanında Ozel ogrenme, disleksi, diskalkuli, dispraksi, dil ve konusma, DEHB, dikkat eksikliği, Down sendromu, otizmlibireyler için Otizm ABA eğitimleri, okul başarısızlığı gibi eğitimler devlet destekli olarak ücretsiz olarak devam etmektedir.
Sevgiyle kalın…

DERİNÇOCUK ANASAYFA

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir