MAKALELER

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm, genetik, çevresel, bağırsak sistemi ve hormonal bir takım değişkenlerden etkilenen nörogelişimsel bir farklılıktır. Bebeklerde, çocuklarda fark edilmesi ebeveyn dikkatine bağlıdır.

Kardeşlerde otizmin zaman zaman ortaya çıkması genetik yatkınlıktan şüphe edilmesine sebep olmaktadır. Kız çocuklarında da benzer sıklıkta görülebileceği rapor edilen çalışmalar vardır.

Bebekler ve çocuklardaki tedavi süreçleri sadece eğitim davranış terapileri yani ABA ile mümkündür.(UDA, Uygulamalı Davranış Analizi, Applied Behavior Analysis). İlaç tedavilerinin 12 yaşından önce kullanılması yasaktır ya da ülkesine göre tavsiye edilmez.

DEHB

DEHB(ADHD), Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu(Attention deficit and hyperactivity disorder) çocuklarda sıklıkla görülen nörogelişimsel bir farklılıktır. Otizm gibi farklılıklarla ilişkili olması ortak genlerden etkilendiği şüphesi uyandırmaktadır.

Erken yaşlarda yani 12 yaş öncesi bebekler ve çocuklarda ABA terapi yani davranış terapileriyle tedavi şansı yüksektir. 12 yaşından önce ilaçsız, eğitim tedavileri tavsiye edilirken sonraki süreçte ilaçların etkinliği bilinmektedir

Bağırsak florası, mikrobiyota bağlantısına atıf yapan çalışmalar mevcuttur.

Disleki – Özel öğrenme güçlüğü

Disleksi harfleri yanlış yorumlamayla ilgili gelişen ve okuma güçlükleriyle fark edilen nörogelişimsel bir farklılıktır. Erken yaşlarda yani okul öncesi fark edilmesi zordur çünkü tespiti daha çok, çocuk okuma yazma öğrenmeye başladığı zaman ortaya çıkmaktadır.

Tedavi süreçleri eğitim desteğiyle mümkündür. Ne kadar erken farkedilirse o kadar çabuk tedavi sağlanabilmektedir.

ABA terapi eğitimleri

ABA yani Uygulamalı davranış analizi(UDA, Applied Behavior Analysis), davranış temelli bir eğitim modelidir. Çocukların olumsuz davranışlarının ilaçsız ve sadece eğitimle değiştirilmeye çalışılması esasına göre devam ettirilir. ABA terapi eğitimlerinde amaç, erken yaşlarda otizmi tespit edilen çocuğun davranışlarını, okul başlamadan önce kontrol edebilecek seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır.

Dil konuşma terapisi

Dil konuşma terapisinde amaç sözlü olarak çevresiyle iletişim kuramayan çocuğun çeşitli terapilerle dil kasları gibi iletişimle ilgili sistemlerin çalıştırılması ve topluma adaptasyonunun sağlanmaya çalışılmasıdır.

Çocuklarda pek çok ses yanlış ya da eksik kullanılabilir bunu sonucunda çocuklar içine kapanarak, toplumdan kendini soyutlayabilir ilerleyen zamanlarda daha ciddi psikolojik sorunlara sebep olabilir.

Bu anlamda erken teşhis ve uzman desteğinin önemi çok açıktır.

Dil konuşma terapisi ve eğitimi

Asperger sendromu

Asperger sendromu, normal zekanın üzerinde olan çocuklarda ve yetişkinlerde sosyal iletişim bozukluğuyla açığa çıkar. Dil ve konuşma ile ilgili herhangi bir problem yoktur.

Asperger sendromlu kişilerde genellikle çok özel ilgi alanları bulunur ve bu ilgi alanlarındaki bilgi birikimleri çok şaşırtıcı olabilmektedir. Takıntılı ilgileri zaman zaman dahilik noktasında kendini göstererek pek çok farklı alanda görünür olabilmektedir.

Ergoterapi – Duyu bütünleme

Ergoterapi çocukların denge ve kaba motor becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan pozitif uygulamalı bir tekniktir. Akademik olarak yeni yeni kabul görmüş bir bilim olma yolundadır.

Duyu bütünleme ergoterapiden farklı olarak çocukların 7 duyusuna da hitap eder. Yani kaba motor becerilerin çalıştırılmasının yanında ince motor becerilerin çalıştırılması da amaçlarından birisidir. Böylelikle çocuğun sadece fiziksel olarak değil, bilişsel olarak farkındalığının arttırılması hedeflenir.

Duyu bütünleme

Fizik tedavi – Evde fizyoterapist desteği

Fizik tedavi, bedensel engelli ya da fizyoterapist ihtiyacı hisseden bireylerde uygulanan pozitif bir bilimdir. Kişinin topluma sağlıklı ve özgüveni yüksek olarak geri döndürülmesi yani rehabilitasyonu için çalışma yapar.

İletişime geçilmesi durumunda, rapor dahilinde eve kadar ücretsiz olarak fizyoterapist desteği sağlanabilir.

Bedensel engelli bireyler destek eğitimi

Down sendromu

Down sendromu, kromozom fazlalığından kaynaklanan bir hastalıktır. Down sendromlu bireyler çok pozitif ve hep güler yüzlü olmalarıyla bilinirler. Tedavisi üzerine çalışmalar yapılmaktaysa da henüz tedavisi bulunamamıştır.

Yapılan terapiler daha çok kişinin günlük ihtiyaçlarını giderebilmesine odaklanmaktadır.

Ekolali

Ekolali, seslerin ve kelimelerin anlamlı, anlamsız tekrarı ile ortaya çıkan bir farklılıktır. Genellikle otizmle ilişkilendirilir ve tedavisi de bu yöndeki eğitim çalışmalarıyla tamamlanmaya çalışılmaktadır.

Ekolali nedir? Ekolali türleri, teşhis, tedavisi, otizm ve dil konuşma

Zihinsel engelli destek eğitimleri

Zihinsel engelli bireyler destek eğitimi

Yaygın gelişimsel bozukluk

Aile terapisi

Yukarıda bahsi geçen pek çok farklılığın ailelerin psikolojilerini nasıl etkilediği tahmin edilebilen bir gerçek. Ailelere bu zor süreçlerde destek olabilecek konunun uzmanlarıyla yaptıkları görüşmeler hem motivasyon hem de çocuğun gelişimi için çok önemlidir.

Aile terapisi neden önemlidir?

Yaygın gelişimsel bozukluklar destek eğitimi

Hakkımızda

ANA SAYFA

Oyun Atolyelerimiz Basliyor Otizm Programı Yüzme Eğitimleri Psikomotor gelişim becerileri Top atma etkinlikleri Bilişsel gelişim örüntü etkinliği Masa tenisi etkinligi Çocuklar yüzme etkinliği Denge ve spor etkinliği