İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dehb(Adhd) ile ilgili ailelere ve özellikle annelere uzman önerileri

HİPERAKTİVİTE YA DA DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ÇOCUKLARIN AİLELERİNE VE ANNELERE ÖNERİLER


Hiperaktivite ya da dikkat eksikliği olan hiperaktif olan çocuklar(DEHB) konusunda söylenebilecek ilk şey bu durumun aileler ve anneler için bunaltıcı olabileceği gerçeğidir, anneler ya da aileler olarak ”dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri” gösteren çocuğunuzun günlük zorlukların üstesinden gelmesine, enerjisini olumlu alanlara aktarmasına ve ailenize daha fazla sakinlik kazandırmasına yardımcı olabilirsiniz.
”Çocuklarda hiperaktivite” ve ”dikkat eksikliği belirtileri” ve bu belirtilerin ne kadar erken ve tutarlı bir şekilde ele alındığı konusu, çocuğun ileri ki yaşlarda başarı oranı ile yakından ilişkilidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri(DEHB) olan çocukların genellikle yürütme işlevlerinde eksiklikleri vardır: İleriyi düşünme ve planlama, düzenleme, dürtüleri kontrol etme ve görevleri tamamlama becerisi. Bu durum, yürütme görevlerini üstlenmeniz gerektiği anlamına gelmektedir ve çocuğunuz yavaş yavaş kendi yönetici becerilerini kazanırken ona rehberlik sağlar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktvite bozukluğu belirtileri(DEHB), anneler ve aileler için çoğu zaman bıktırıcı olsa da sizi görmezden gelen, rahatsız eden veya utandıran çocuğun isteyerek, kasıtlı hareket etmediğini hatırlamak önemlidir.

DEHB olan çocuklar sessizce oturmak, odalarını düzenli hale getirmek isterler hatta ebeveynlerinin yapmasını söylediği her şeyi yapmak isterler ama bunları nasıl gerçekleştireceklerini bilmiyorlar.

DEHB belirtilerine sahip olmanın çocuğunuz için de sinir bozucu olduğunu aklınızda tutarsanız, olumlu ve destekleyici yollarla yanıt vermek çok daha kolay olacaktır. Sabır, şefkat ve bol miktarda destekle, istikrarlı ve mutlu bir evin tadını çıkarırken çocukluk dönemindeki DEHB semptomlarını yönetebilirsiniz.

DEHB BELİRTİLERİ GÖSTEREN ÇOCUKLAR


Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) semptomları gösteren bir çocuğa başarıyla ebeveynlik yapmak için önce, DEHB semptomları olan çocuğunuzun gösterdiği belirtilerin bir bütün olarak aile üzerindeki etkisini anlamak çok önemlidir.

Hiperaktif ya da dikkat eksikliği belirtileri gösteren çocuklarda bulunan bazı semptomlar aile yaşamını bozabilecek bir dizi davranış sergiler.

Genellikle ebeveyn talimatlarını “duymazlar”, bu yüzden onlara itaat etmezler. Düzensizdirler ve kolayca dikkatleri dağılır, diğer aile üyelerini bekletirler. Projelere başlarlar ve onları bitirmeyi unuturlar.

Dürtüsellik belirtileri olan çocuklar genellikle sohbetleri yarıda keser, uygun olmayan zamanlarda ilgi ister ve düşünmeden veya utanç verici şeyler söyleyerek düşünmeden konuşurlar. Onları yatağa götürmek ve uyutmak genellikle zordur.

Hiperaktif çocuklar evin etrafında dolanabilir veya kendilerini fiziksel tehlikeye atabilirler. Bu davranışlar nedeniyle, DEHB olan çocukların kardeşleri bir dizi zorlukla karşı karşıya kalır. İhtiyaçları olmasına rağmen genellikle hiperaktif ya da dikkat eksikliği olan çocuğa göre daha az ilgi görür.

Hata yaptıklarında daha sert bir şekilde azarlanabilirler ve başarıları daha az övülür ya da hafife alınabilir. Ebeveyn yardımcısı olarak görülebilirler(oğlum kardeşine bak, kızım yemeğini yedirdin mi tarzında talimatlar vb), DEHB olan çocukların kardeşleri onların gözetiminde iken uygunsuz davranışlarda bulunursa suçlanabilirler.

Sonuç olarak, anne veya aileler tarafından sorumluluk üstlendirilen kardeşler, kıskançlık ve kızgınlıkla karışık hiperaktivite ya da dikkat eksikliği belirtileri olan erkek veya kız kardeşe olan sevgilerini göstermek istemeyebilirler.

DEHB belirtileri olan bir çocuğun talepleri fiziksel ve zihinsel olarak yorucu olabilir. Çocuğunuzun “dinleyememesi”, hayal kırıklığına ve bu hayal kırıklığı da öfkeye yol açabilir bunun neticesinde çocuğunuza kızgın olduğunuz için suçluluk duyabilirsiniz.

Çocuğunuzun davranışları sizi endişeli ve stresli hale getirebilir. Kişiliğiniz ile DEHB olan çocuğunuzun kişiliği arasında temel bir fark varsa, davranışlarını kabul etmek özellikle zor olabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan bir çocuk yetiştirmenin zorluklarını aşmak için, şefkat ve tutarlılık konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem sevgi hem de sistem(kurallar) sağlayan bir ailede yaşamak, DEHB belirtilerini yönetmeyi öğrenen çocuklar veya gençler için en iyisidir.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Derin Çocuk Otizm - ABA terapi - Disleksi - Dil konuşma - Hiperaktivite - Dikkat - Davranış eğitimi ve Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezleri. Tüm hakları saklıdır.
Otizm - ABA - Dil konuşma - Disleksi - Duyu bütünleme - Hiperaktivite
Call Now ButtonCanlı Destek