Ailelere DEHB ile ilgili 7 uzman önerisi

HİPERAKTİVİTE YA DA DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ÇOCUKLARIN AİLELERİNE VE ANNELERE ÖNERİLER

Hiperaktivite ya da dikkat eksikliği olan hiperaktif olan çocuklar(DEHB) konusunda söylenebilecek ilk şey bu durumun aileler ve anneler için bunaltıcı olabileceği gerçeğidir, anneler ya da aileler olarak ”dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri” gösteren çocuğunuzun günlük zorlukların üstesinden gelmesine, enerjisini olumlu alanlara aktarmasına ve ailenize daha fazla sakinlik kazandırmasına yardımcı olabilirsiniz.
”Çocuklarda hiperaktivite” ve ”dikkat eksikliği belirtileri” ve bu belirtilerin ne kadar erken ve tutarlı bir şekilde ele alındığı konusu, çocuğun ileri ki yaşlarda başarı oranı ile yakından ilişkilidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri(DEHB) olan çocukların genellikle yürütme işlevlerinde eksiklikleri vardır: İleriyi düşünme ve planlama, düzenleme, dürtüleri kontrol etme ve görevleri tamamlama becerisi. Bu durum, yürütme görevlerini üstlenmeniz gerektiği anlamına gelmektedir ve çocuğunuz yavaş yavaş kendi yönetici becerilerini kazanırken ona rehberlik sağlar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktvite bozukluğu belirtileri(DEHB), anneler ve aileler için çoğu zaman bıktırıcı olsa da sizi görmezden gelen, rahatsız eden veya utandıran çocuğun isteyerek, kasıtlı hareket etmediğini hatırlamak önemlidir.

DEHB olan çocuklar sessizce oturmak, odalarını düzenli hale getirmek isterler hatta ebeveynlerinin yapmasını söylediği her şeyi yapmak isterler ama bunları nasıl gerçekleştireceklerini bilmiyorlar.

DEHB belirtilerine sahip olmanın çocuğunuz için de sinir bozucu olduğunu aklınızda tutarsanız, olumlu ve destekleyici yollarla yanıt vermek çok daha kolay olacaktır. Sabır, şefkat ve bol miktarda destekle, istikrarlı ve mutlu bir evin tadını çıkarırken çocukluk dönemindeki DEHB semptomlarını yönetebilirsiniz.

DEHB BELİRTİLERİ GÖSTEREN ÇOCUKLAR

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) semptomları gösteren bir çocuğa başarıyla ebeveynlik yapmak için önce, DEHB semptomları olan çocuğunuzun gösterdiği belirtilerin bir bütün olarak aile üzerindeki etkisini anlamak çok önemlidir.

Hiperaktif ya da dikkat eksikliği belirtileri gösteren çocuklarda bulunan bazı semptomlar aile yaşamını bozabilecek bir dizi davranış sergiler.

Genellikle ebeveyn talimatlarını “duymazlar”, bu yüzden onlara itaat etmezler. Düzensizdirler ve kolayca dikkatleri dağılır, diğer aile üyelerini bekletirler. Projelere başlarlar ve onları bitirmeyi unuturlar.

Dürtüsellik belirtileri olan çocuklar genellikle sohbetleri yarıda keser, uygun olmayan zamanlarda ilgi ister ve düşünmeden veya utanç verici şeyler söyleyerek düşünmeden konuşurlar. Onları yatağa götürmek ve uyutmak genellikle zordur.

Hiperaktif çocuklar evin etrafında dolanabilir veya kendilerini fiziksel tehlikeye atabilirler. Bu davranışlar nedeniyle, DEHB olan çocukların kardeşleri bir dizi zorlukla karşı karşıya kalır. İhtiyaçları olmasına rağmen genellikle hiperaktif ya da dikkat eksikliği olan çocuğa göre daha az ilgi görür.

Hata yaptıklarında daha sert bir şekilde azarlanabilirler ve başarıları daha az övülür ya da hafife alınabilir. Ebeveyn yardımcısı olarak görülebilirler(oğlum kardeşine bak, kızım yemeğini yedirdin mi tarzında talimatlar vb), DEHB olan çocukların kardeşleri onların gözetiminde iken uygunsuz davranışlarda bulunursa suçlanabilirler.

Sonuç olarak, anne veya aileler tarafından sorumluluk üstlendirilen kardeşler, kıskançlık ve kızgınlıkla karışık hiperaktivite ya da dikkat eksikliği belirtileri olan erkek veya kız kardeşe olan sevgilerini göstermek istemeyebilirler.

DEHB belirtileri olan bir çocuğun talepleri fiziksel ve zihinsel olarak yorucu olabilir. Çocuğunuzun “dinleyememesi”, hayal kırıklığına ve bu hayal kırıklığı da öfkeye yol açabilir bunun neticesinde çocuğunuza kızgın olduğunuz için suçluluk duyabilirsiniz.

Çocuğunuzun davranışları sizi endişeli ve stresli hale getirebilir. Kişiliğiniz ile DEHB olan çocuğunuzun kişiliği arasında temel bir fark varsa, davranışlarını kabul etmek özellikle zor olabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan bir çocuk yetiştirmenin zorluklarını aşmak için, şefkat ve tutarlılık konusunda uzmanlaşmalısınız. Hem sevgi hem de sistem(kurallar) sağlayan bir ailede yaşamak, DEHB belirtilerini yönetmeyi öğrenen çocuklar veya gençler için en iyisidir.

DEHB Ebeveynler için 7 Uzman Önerisi

1-) OLUMLU DÜŞÜNMEYE ÇALIŞMALISINIZ

Dikkat dağınıklığı yaşayan ya da hiperaktif belirtiler gösteren bir çocuk annesi olarak, çocuğunuzun duygusal ve fiziksel sağlığı için zemin hazırlarsınız. Çocuğunuzun rahatsızlığının semptomlarını olumlu yönde etkileyebilecek birçok faktör üzerinde kontrole sahipsiniz.

Olumlu bir tavır takının.

Çocuğunuzun DEHB belirtilerini aşmasına yardımcı olacak en iyi varlığınız, olumlu tutumunuz ve sağduyunuzdur. Sakin bir ruh hali ile odaklandığınızda, çocuğunuzla bağlantı kurma, onun sakinleşmesine ve odaklanmasına yardımcı olma olasılığınız daha yüksektir.

On yıl sonra olanlara beraberce gülebilirsiniz. Çocuğunuzun davranışının bir bozuklukla ilgili olduğunu unutmayın. Çoğu zaman kasıtlı olmadığını bilmek önemlidir.

Mizah anlayışınızı koruyun.

Bugün utanç verici olarak düşündüğünüz bir şey bundan on yıl sonra komik bir aile hikayesi olabilir.

Küçük şeylerle uğraşmayın ve bazı tavizler vermeye istekli olun.

Çocuğunuz bir işi ve günlük ev ödevini tamamladığında, sonraki bir iş o kadar da önemli değildir. Mükemmeliyetçiyseniz, sadece sürekli memnuniyetsiz kalmayacak, aynı zamanda hiperaktivite ya da dikkat dağınıklığı belirtileri gösteren çocuğunuz için imkansız beklentiler yaratacaksınız.

Çocuğunuza inanın.

Çocuğunuz hakkında olumlu, değerli ve benzersiz olan her şeyi düşünün veya bunların yazılı bir listesini yapın. Çocuğunuzun öğrenebileceğine, değiştirebileceğine, olgunlaşabileceğine ve başarılı olabileceğine güvenin. Dişlerinizi fırçalarken veya kahvenizi yaparken bu güveni günlük olarak yeniden teyit edin ve kendinizi motive edin.

Çocuğunuzun rol modeli ve en önemli güç kaynağı olarak sağlıklı bir yaşam sürmeniz hayati önem taşır. Aşırı yorgunsanız veya sadece sabrınız bittiyse, DEHB olan çocuğunuz için çok dikkatli bir şekilde kurduğunuz yapıyı ve desteği kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Destek isteyin

DEHB’li bir çocuk yetiştirirken hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, bunu tek başınıza yapmak zorunda olmadığınızdır. Çocuğunuzun doktorları, terapistleri ve öğretmenleriyle konuşun . DEHB olan çocukların ebeveynleri için organize bir destek grubuna katılın. Bu gruplar, tavsiye vermek ve almak için bir bilgi havuzu sunar ve duyguları dışa vurmak ve deneyimleri paylaşmak için güvenli bir yer sağlar.

Aralar vermek

Arkadaşlar ve aile, bebek bakıcılığı yapmak konusunda harika olabilir, ancak çocuğunuzu terk ettiğiniz veya gönüllüyü hiperaktif veya dikkat eksikliği olan bir çocukla terk ettiğiniz için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Bir daha ki sefere teklifini kabul edin ve çocuğunuza en iyi nasıl davranmanız gerektiğini dürüstçe tartışın.

Kendine iyi bak

İster gece banyosu yapmak ister sabah meditasyonu yapmak olsun , doğru beslenin , egzersiz yapın ve stresi azaltmanın yollarını bulun . Hastalanırsanız, kabul edin ve yardım alın.

2.) SİSTEM OLUŞTURUN VE ONA BAĞLI KALIN

Hiperaktif ve dikkat eksikliği olan çocuklar, görevler öngörülebilir kalıplarda ve öngörülebilir yerlerde gerçekleştiğinde görevleri tamamlama olasılıkları daha yüksektir. Sizin işiniz, çocuğunuzun ne bekleyeceğini ve ne yapması gerektiğini bilmesi için evinizde bir sistem oluşturmak ve sürdürmektir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuğunuzun odaklanmasına ve organize olmasına yardımcı olacak ipuçları:

Bir rutini takip edin

DEHB olan çocuğun beklentileri anlamasına ve karşılamasına yardımcı olmak için her şey için bir zaman ve yer belirlemek önemlidir. Yemek, ev ödevi, oyun ve yatak için basit ve öngörülebilir ritüeller oluşturun. Çocuğunuzun yatmadan önce ertesi sabah kıyafetlerini hazırlamasını sağlayın(çocuğun kendini sonraki güne hazırlaması ve motivasyonu için) ve okula götürmesi gereken her şeyin hazır, özel bir yerde olduğundan emin olun.

Saatleri ve zamanlayıcıları kullanın

Evin her yerine, çocuğunuzun yatak odasına büyük bir saat yerleştirmeyi düşünün. Çocuğunuzun yapması gereken ev ödevi veya sabah hazırlanmak gibi şeyler için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun. Oyunu bitirmekle yatağa hazırlanmak gibi ev ödevleri veya geçiş zamanları için bir zamanlayıcı kullanın.

Çocuğunuzun programını basitleştirin

Boş zamanlardan kaçınmak iyidir, ancak DEHB olan bir çocuğun dikkati daha fazla dağılabilir ve okul sonrası birçok aktivite varsa yararlanabilir. Her bir çocuğun yeteneklerine ve belirli faaliyet taleplerine göre çocuğun okul sonrası zamanları için ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Sessiz bir yer oluşturun

Çocuğunuzun kendine ait sessiz ve özel bir alanı olduğundan emin olun. Bir sundurma veya yatak odası , çocuğun mola verdiği yer ile aynı yer olmadığı sürece iyi olabilir .

Düzenli olmak için elinizden geleni yapın

Evinizi organize bir şekilde kurun. Çocuğunuzun her şeyin bir yeri olduğunu bildiğinden emin olun. Mümkün olduğunca düzen ve organizasyon ile örnek olun.

DEHB olan çocukları meşgul edecek sorunlardan kaçının

DEHB olan çocuklar için boş zaman, semptomlarını şiddetlendirebilir ve evinizde kaos yaratabilir. DEHB olan bir çocuğu o kadar çok şey üzerine yığılmadan meşgul etmek önemlidir ki çocuk bunalmadan meşgul olabilsin.

Çocuğunuzu bir spor, sanat dersi veya müzik için kaydedin

Evde, çocuğunuzun zamanını dolduran basit aktiviteler düzenleyin. Bunlar, yemek yapmanıza yardımcı olmak, kardeşinizle masa oyunu oynamak veya resim çizmek gibi görevler olabilir.

Zaman doldurucu olarak televizyona veya bilgisayar / video oyunlarına aşırı güvenmemeye çalışın

Ne yazık ki, TV ve video oyunları doğaları gereği giderek daha şiddetli hale geliyor ve yalnızca çocuğunuzun DEHB belirtilerini artırabilir.

3.) HAREKETİ VE UYKUYU TEŞVİK EDİN

DEHB’li çocukların çoğu zaman çok yüksek enerjileri vardır. Organize sporlar ve diğer fiziksel aktiviteler, enerjilerini sağlıklı yollardan atmalarına ve dikkatlerini belirli hareketlere ve becerilere odaklamalarına yardımcı olabilir. Fiziksel aktivitenin faydaları sonsuzdur: Konsantrasyonu iyileştirir, depresyon ve kaygıyı azaltır ve beyin büyümesini destekler. Bununla birlikte, dikkat eksikliği olan çocuklar için en önemlisi, egzersizin daha iyi uykuya yol açması ve bunun sonucunda da DEHB semptomlarını azaltabilmesidir.

Çocuğunuzun zevk alacağı ve güçlü yönlerine uyan bir spor bulun

Örneğin, beysbol gibi çok fazla “boş zaman” gerektiren sporlar, dikkat sorunları olan çocuklar için en uygun seçenek değildir. Sürekli hareket gerektiren basketbol ve hokey gibi bireysel veya takım sporları daha iyi seçeneklerdir. DEHB olan çocuklar, vücut üzerinde çalışırken zihinsel kontrolü artıran dövüş sanatları (tae kwon do gibi) veya yoga eğitiminden de yararlanabilir.

Yetersiz uyku

Uyku eksikliği herkesi daha az dikkatli hale getirebilir, ancak DEHB olan çocuklar için oldukça zararlı olabilir. DEHB olan çocuklar, en az akranları kadar uykuya ihtiyaç duyarlar, ancak ihtiyaç duydukları şeyi alamazlar. Dikkat sorunları aşırı uyarılmaya ve uykuya dalmakta zorlanmaya neden olabilir. Tutarlı, erken yatma vakti, bu problemle mücadele etmek için en yararlı stratejidir, ancak bazen tek başına yeterli olmayabilir.

Aşağıdaki stratejilerden birini veya birkaçını deneyerek çocuğunuzun daha iyi dinlenmesine yardımcı olun

Televizyon süresini kısaltın ve çocuğunuzun gün boyunca aktivitelerini ve egzersiz seviyelerini artırın.

Kafeini çocuğunuzun diyetinden çıkarın.

Yatmadan önce bir saat kadar aktivite seviyesini düşürmek için bir tampon süresi oluşturun. Boyama, okuma veya sessizce oynama gibi daha sessiz aktiviteler bulun.

Çocuğunuzla on dakika kucaklaşın. Bu, bir sevgi ve güvenlik duygusu oluşturmanın yanı sıra sakinleşme zamanı da sağlayacaktır.

Çocuğunuzun odasında lavanta veya diğer aromaları kullanın. Koku çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Beyaz gürültü

Çocuğunuz uykuya daldığında arka plan gürültüsü olarak kullanın . Doğa sesleri ve sakinleştirici müzik dahil olmak üzere birçok çeşidi vardır. DEHB olan çocuklar genellikle “beyaz gürültüyü” sakinleştirici bulurlar. Statik bir radyo yerleştirerek veya elektrikli bir fan çalıştırarak beyaz gürültü yaratabilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri

Araştırmalar, DEHB’li çocukların doğada zaman geçirmekten fayda sağladığını gösteriyor. Çocuklar, çimen ve ağaçlarla dolu bir parkta oynarken, beton bir oyun alanına göre DEHB semptomlarında daha fazla azalma yaşarlar.

DEHB’yi yönetmeye yönelik bu umut verici ve basit yaklaşımı not edin. Şehirlerde bile çoğu ailenin parklara ve diğer doğal ortamlara erişimi vardır. Bu “doğa zamanında” çocuklarınıza katılın – ayrıca kendiniz içinde fazlasıyla hak ettiğiniz ölçüde temiz bir nefes alacaksınız.

Bu bağlamda DEHB ile spor egzersiz konusu ayrıca hormonlara mutluluk ve dikkat hormonlarına atıfta bulunmaktadır. İlave olarak belirtmek gerekir ki çocuk ya da yetişkin fiziksel olarak desteğe ihtiyaç duyuyorsa fiziktedavi ve fizyoterapist eşliğinde çalışmalar gerekebilir.

4.) BEKLENTİ VE KURALLAR NET OLMALI

DEHB olan çocukların anlayabilecekleri ve takip edebilecekleri tutarlı kurallara ihtiyacı vardır. Aile için davranış kurallarını basit ve açık hale getirin. Kuralları yazın ve çocuğunuzun kolayca görüp okuyabileceği bir yere asın.

DEHB’li çocuklar, organize ödül ve sonuç sistemlerine özellikle iyi yanıt verir. Kurallara uyulduğunda ve ihlal edildiğinde ne olacağını açıklamak önemlidir. Son olarak, sisteminize bağlı kalın: her seferinde bir ödül veya sonuç ile takip edin.

Bu tutarlı yapıları kurarken, DEHB’li çocukların sıklıkla eleştiri aldığını unutmayın. İyi davranışlara dikkat edin ve onu övün. Övgü, özellikle DEHB olan çocuklar için önemlidir çünkü tipik olarak çevrelerinden çok az övgü alırlar. Bu çocuklar davranışlarıyla ilgili düzeltme, iyileştirme ve şikayetler alır – ancak pek azı olumlu pekiştirme olmaktadır maalesef.

Sıcak bir gülümseme, olumlu bir yorum, bir ödül olarak algılanabilir.

Ödüllendirme her zaman maddi bir karşılıkla olmaz. Manevi ödüllendirme DEHB olan çocuğunuzun dikkatini, konsantrasyonunu ve dürtü kontrolünü geliştirebilir.

Uygunsuz davranışa veya kötü görev performansına olabildiğince az olumsuz yanıt verirken, uygun davranış ve görev tamamlama için olumlu övgü vermeye odaklanmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Çocuğunuzu, ”başka bir çocukta olsa hafife alabileceğiniz küçük başarılar için” ödüllendirin.

Ödülleri ve Sonuçları Kullanma

Ödüller

Çocuğunuzu yiyecek veya oyuncaklar yerine ayrıcalıklar, övgü veya etkinliklerle ödüllendirin.
Ödülleri sık sık değiştirin. Ödül her zaman aynıysa, DEHB olan çocuklar sıkılır.
İyi davranış için verilen puanların veya yıldızların bulunduğu bir çizelge yapın, böylece çocuğunuz başarılarını görsel olarak hatırlasın.
Anında verilen ödüller, gelecekteki bir ödül vaadinden daha iyi sonuç verir, ancak büyük ödüllere götüren küçük ödüller de işe yarayabilir.
Daima bir ödülle devam edin.

Sonuçlar

Sonuçlar önceden açıklanmalı ve çocuğunuz yaramazlık yaptıktan hemen sonra ortaya çıkmalıdır.
Yanlış davranışların sonucu olarak zaman aşımlarını ve ayrıcalıkların kaldırılmasını deneyin.
Çocuğunuzu uygunsuz davranışları tetikleyen durumlardan ve ortamlardan uzaklaştırın.
Çocuğunuz yaramazlık yaptığında bunun yerine ne yapabileceğini belirtin. Çocuğunuzun bunu göstermesini sağlayın.
Her zaman sonucu takip edin.

5.) ÇOCUĞUN SAĞLIKLI BESLENDİĞİNE EMİN MİSİNİZ?

Diyetler, dikkat eksikliği bozukluğunun doğrudan bir tedavisi değildir, ancak yiyecekler çocuğunuzun zihinsel durumunu etkileyebilir , bu da davranışları etkiliyor gibi görünmektedir. Çocuğunuzun neyi, ne zaman ve ne kadar yediğini izlemek ve değiştirmek , dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu yani DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyet uygulamaları ve beslenme bozuklukları

Tüm çocukların taze yiyeceklerden, düzenli yemek saatlerinden uzak durduğu ve abur cubura ise bayıldıkları bilinen bir gerçektir.

Ancak özellikle Dürtüsellik ve dikkat eksikliği olan çocuklarda öğünlerin atlanması, düzensiz yeme ya da aşırı yeme bozukluğuna açabilen bir sorun .

Hatta belirtmek gerekir ki günümüzde otizm spektrum bozukluğuyla bağırsak ve beslenme konusunda bağ kuran çalışmalar asperger sendromlu, öğrenme güçlüğü ya da sosyal zorluklar yaşayan çocuklar ve otistik çocuk istatistiklerinin yoğunluğuna atıfta bulunabiliyor.

Çocuğun okul çağına gelmesiyle okul başarısızlığı ve sosyal adaptasyon gibi sorunlarla durum karmaşık bir hale gelebiliyor.

DEHB olan çocuklar düzenli yemek yememeleri ile bilinirler. Ebeveyn gözetimi olmadan, bu çocuklar saatlerce yemek yemeyebilir ve ardından etrafta ne var ise dağıtabilirler. Bu modelin sonucu, çocuğun fiziksel ve duygusal sağlığına zarar verebilir.

Hücrelerimizden içeri alınan her besin aslında ruhumuzu,hormonlarımızı neticesinde davranışlarımızı etkiliyor. Yani dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyle beslenme ilişkisi bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Fiziksel olarak, DEHB olan bir çocuğun düzenli olarak sağlıklı yiyecek alımına ihtiyacı vardır; Zihinsel olarak, ”yemek saatleri” gerekli bir moladır ve gün içinde planlanmış olması gereken bir rutindir.

Evdeyken dikkat edilmesi gerekenler

 • Evinizdeki abur cuburlardan kurtulun.
 • Dışarıda yemek yerken yağlı ve şekerli yiyeceklere sınırlama koyun.
 • Abur cubur reklamlarıyla dolu televizyon programlarını kapatın.
 • Çocuğunuza günlük vitamin ve mineral takviyesi verin.
 • Çocuğunuz için en fazla üç saat arayla düzenli besleyici öğünler veya atıştırmalıklar planlayarak sağlıksız beslenme alışkanlıklarını önleyin.


6.) ARKADAŞ EDİNMEYİ ÖĞRETİN

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri gösteren yani DEHB olan çocuklar genellikle basit sosyal etkileşimler konusunda zorluk yaşarlar. Dikkat eksikliği belirtileri ve hiperaktif davranışlar sergileyen çocuklar sosyal ipuçlarını okumakta zorlanabilirler, çok konuşabilirler, sık sık araya girebilirler veya agresif ya da “çok yoğun” olarak karşı çıkabilirler.

Dikkat dağınıklığı yaşayan ya da hiperaktif çocuklar gösteren çocuklarda nispeten duygusal olgunlaşmada yaşadıkları güçlükler, onları kendi yaşlarındaki çocuklar arasında öne çıkarabilir ve onları düşmanca alay edilen bir hedef haline getirebilir.

Bu konuda çocuğun sosyal anlamda adaptasyonun sağlanabilmesi için dikkat eksikliği ya da hiperaktivite konusunda anne ve ailelerin ne yapılacağına dair tavsiye ve öneri yazıların incelenmesi de ailelerin sorumluluğundadır.

Bununla birlikte, DEHB olan birçok çocuğun son derece zeki ve yaratıcı olduğunu ve sonunda başkalarıyla nasıl geçinebileceklerini ve arkadaş olarak uygun olmayan insanları nasıl tespit edebileceklerini anlamaları çok fazla sürmez. Dahası, ebeveynleri ve öğretmenleri çileden çıkarabilecek kişilik özellikleri akranlarına komik ve çekici gelebilir.

DEHB olan bir çocuğun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak

DEHB olan çocukların sosyal becerileri ve sosyal kuralları öğrenmesi zordur. Hiperaktif belirtiler ve dikkat eksikliği semptomları gösteren DEHB sahibi olan çocuğunuzun daha iyi bir dinleyici olmasına yardımcı olabilir, insanların yüzlerini ve vücut dilini okumayı öğretebilir ve gruplar halinde daha sorunsuz etkileşim kuramalarına rehberlik edebilirsiniz. Bunun için birçok şey yapılabilir ancak DEHB belirtileri gösteren bir çocuk için eğitim, özel eğitim ve rehabilitasyon rehberliğinde olmak zorundadır.

7.) DİĞER TAVSİYELER

 • Çocuğunuz ile zorlukları ve nasıl değişiklik yapılacağı hakkında nazikçe ama dürüstçe konuşun.
 • Çocuğunuz ile çeşitli sosyal senaryoları canlandırın. Rolleri sık sık değiştirin ve bunu eğlenceli hale getirmeye çalışın.
 • Çocuğunuz için benzer dil ve fiziksel becerilere sahip oyun arkadaşları seçmeye dikkat edin.
 • İlk seferde sadece bir veya iki arkadaşınızı davet edin. Oynarken onları yakından izleyin ve vurmak, itmek ve bağırmak gibi olumsuz davranışlara sıfır tolerans ile yaklaşın.
 • Çocuğunuzun oynaması için zaman ve yer açın ve iyi oyun davranışlarını sıklıkla ödüllendirin.

Otizm nedir? Otizmin Nedenleri, Çeşitleri, Otizmli çocuklarda Eğitim tedavisi ve konuşma

12 Maddede Ergoterapi

Disleksi hakkinda bilgiler

Otizm alternatif tedaviler, brokoli, B6 takviyesi, vitamin, mineral, şelasyon, müzik, duyusal terapi, melatonin

Dehb Nedir? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

 • Detaylı bilgi veya destek talebi için lütfen iletişime geçin

ANA SAYFA

KAYNAK

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal etkileşim becerileri Çocuklar için Duyusal masaj el göz denge koordinasyon ve ortak dikkat becerileri Oyun Atolyelerimiz Basliyor
Denge ve spor etkinliği Masa tenisi etkinligi Çocuklar yüzme etkinliği