Diskalkuli nedir, Diskalkuli belirtileri

İçindekiler

Diskalkuli nedir? Diskalkuli belirtileri nelerdir? Diskalkuli testi nedir? Gibi pek çok sorunun yanıtını arıyoruz.
Gelişimsel Diskalkuli, disleksi gibi, belirli özel öğrenme güçlükleri ailesinden biridir.

Öğrenme güçlüklerinin (veya bozuklukların) birlikte ortaya çıkması bir istisnadan çok, kural gibi görünmektedir ve genellikle disleksi, diskalkuli, disgrafi, dispraksi veya DEHB / ADD yani Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi bir veya daha fazla durumda ortaya çıkabilir.

Bu, işleyen bellek gibi karakteristik faktörlerin paylaşılmasının bir sonucu olduğu gerçeğine ulaşmak pek zor olmasa gerek. Yine de herhangi bir bireyin bilişsel, biyolojik ve çevresel faktörleri arasındaki olası etkileşime ilişkin araştırmalar devam etmektedir.


Özel Öğrenme Güçlüğü” diğer bir adıyla “özgül öğrenme güçlüğü” bilginin öğrenilme ve işlenme şeklini etkiler. Nörolojik bir sorundan kaynaklandığı bilinmelidir yani nörogelişimsel bir farklılıktır. Bir başka ifadeyle psikolojik değildirler, bulaşıcı bir hastalık olmadığı bilinmelidir.

Genetik kökenlerine atfen şu söylenebilir ki, Genellikle aile içinde görülmesi kalıtımsal olduğunu düşündürürken, zekadan bağımsız olarak ortaya çıkar. Eğitim ve öğrenimde, okuryazarlık becerilerinin kazanılmasında önemli etkileri olabilir kişiyi öğrenme süreçlerinde yavaşlatabilir ya da olumsuz etkileyebilir.

ÖÖG(“Özel Öğrenme Güçlüğü”), en yaygın olarak şu adlarla bilinen, sıklıkla birlikte ortaya çıkan bir dizi zorluğu kapsamak için kullanılan genel bir terimdir

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ÇEŞİTLERİ

 1. Disleksi
 2. Dispraksi veya “Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu” (DCD, GKB)
 3. Diskalkuli
 4. Disgrafi
 5. “Dikkat Eksikliği Bozukluğu” veya “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” (ADD veya ADHD) aslında özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanmaz ancak sıklıkla özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar ve yetişkinlerde birlikte görülür.

Herhangi bir engellilik durumunda olduğu gibi, iki kişi aynı zorluk kombinasyonunu yaşamaz ve bazı insanlar birden fazla “Özel öğrenme güçlüğü” belirtileri gösterebilir.

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ÖZELLİKLERİ

 • Hafıza sorunları.
 • Örgütsel zorluklar.
 • Yazma güçlüğü.
 • Görsel işleme zorlukları.
 • Okuma güçlüğü.
 • İşitsel işleme zorlukları.
 • Zaman yönetimi zorlukları.
 • Duyusal dikkat dağınıklığı: yabancı görsel veya işitsel uyaranların elenememesi.
 • Duyusal aşırı yüklenme: görsel uyaranlara ve sese karşı artan hassasiyet; yoğun ortamlarla başa çıkamama.

DİSKALKULİ NEDİR?

Diskalkuli, aritmetik beceriler kazanma yeteneğini etkileyen bir durumdur. Diskalkulik öğrenenler basit sayı kavramlarını anlamakta güçlük çekebilir, sayıları sezgisel bir şekilde kavramadan yoksun olabilir ve sayı gerçeklerini ve prosedürlerini öğrenmede sorun yaşayabilir. Doğru cevap verseler veya doğru bir yöntem kullansalar bile, bunu mekanik olarak ve güven duymadan yapabilirler.

Ulusal Numeracy Stratejisi (DfES, 2001)

DSM-5, Diskalkuli’yi belirli bir öğrenme bozukluğu, matematikte bir engel olarak tanımlar ve aşağıdakilerle ilgili sorunları kanıtlar:

 • Sayı duygusu
 • Aritmetik gerçeklerin ezberlenmesi
 • Doğru ve akıcı hesaplama
 • Doğru matematik muhakemesi.

DSM -5, American Psychiatric Association’ın Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (APA, 2013) için beşinci baskı güncellemesidir.

Burada diskalkuli’nin kesinlikle “gelişimsel diskalkuli” ( GD, DD) olarak adlandırılan şeyi ifade ettiğine dikkat edin. Beyin hasarı veya felç sonucu edinilen (genellikle yetişkinlerde ortaya çıkan) “edinilmiş diskalkuli” adı verilen başka bir diskalkuli türünden ayrıdır.

DİSKALKULİ BELİRTİLERİ


Diskalkuli, matematik kaygısı ile aynı şey değildir, ancak diskalkulisi olan insanlar, matematiği içeren etkinliklere güçlü bir şekilde tepki verebilirler

Tüm insanların zaman zaman matematikle mücadele edebileceğini unutmayın. Diskalkulisi olanlar, yaşıtlarından daha fazla mücadele edecek ve zorlukları zamanla devam edecek.

Herhangi bir potansiyel diskalkuli belirtisine göz kulak olmak için aşağıdaki kontrol listelerini kullanın ve ardından endişelerinizi çocuğunuzun / çocuğunuzun eğitim kurumuyla veya işvereninizle tartışın.

Diskalkuli ile ilgili tüm tanımların ortak noktası şudur:

 • Matematik zorluklarının varlığı
 • Matematiksel zorluklar, eğitim fırsatlarının eksikliğinden kaynaklanmamaktadır.
 • Diskalkuli zorluğunu yaşayan bireyin yaşına göre beklentilerin altında olduğu kanıtlanmıştır.

DİSKALKULİ NE KADAR YAYGINDIR

Diskalkuli, disleksi ile karşılaştırıldığında incelenmekte ve kaynak yetersizdir. Bununla birlikte, diskalkulinin nüfusun % 3-% 6’sında meydana geldiği ve diğer bazı özel öğrenme güçlüklerinin aksine, kadınları erkekler kadar etkileme olasılığı olduğu tahmin edilmektedir.

DİSKALKULİ HAKKINDA 5 TAVSİYE


Öğretmeninize diskalkuli hastası olduğunuzu bildirin

Öğretmenler, sınıf içi sınavlar için zaman sınırlarını uzatabilir ve gerektiğinde ekstra rehberlik ve açıklama sağlayabilir. Unutmayın, hala ev ödeviniz olsa da, ödevleri yapmanın meslektaşlarınızdan daha uzun sürebileceğini unutmayın. Bu nedenle, ev ödevi süresini uzatmak yerine, belirli bir problem setinde daha az örnek üzerinde çalışmanız önerilir. Öğretmeniniz, öğrendiklerinizi uygulamanıza yardımcı olmak için en önemli problemler konusunda size rehberlik edebilmelidir.

Aritmetik için bir hesap makinesi hazır bulundurun

Diskalkulisi olan yetişkinler için en çok önerilen düzenlemelerden biri toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri için bir hesap makinesi kullanmaktır. Elde tutulan birini kullanabilir veya telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda hesap makinesi işlevini kullanabilirsiniz. Bazı sınavlarda, bu konaklama yerine erişebilmek için diskalkulinizi onaylayan resmi bir mektuba ihtiyacınız olabilir. Sayılarla günden güne uğraşıyorsanız, hesap makinesine gerektiği kadar uzanmaktan utanmayın.

Matematik gerçeklerini öğrenmek ve uygulamak için çoklu duyusal yaklaşımları kullanın.

Matematik gerçekleri, çoğunlukla tek basamaklı sayıları içeren basit toplamlar ve çarpım tabloları içeren denklemlerdir. Örneğin, 2 + 1 = 3 ve 4×2 = 8 matematik gerçekleridir. Bunları hafızaya almak yararlıdır, böylece otomatik hale gelirler, yani hesaplama adımını atlayabilir ve bazı sorunları kalem ve kağıt kullanmadan çözebilirsiniz. Diskalkuli ve disleksisi olan bireyler matematik gerçeklerini öğrenmekte zorlanabileceğinden, bunları yüksek sesle söylerken yazmak gibi çoklu duyusal yaklaşımları denemeniz önerilir.

Finans yönetimine yardımcı olmak için bankacılık ve para uygulamalarını indirin.

Kişisel finans yönetimi genellikle hem bir stres kaynağı hem de mali cezalar olabilir. Para yönetimiyle uğraşıyorsanız, yardımcı olabilecek bir dizi ücretsiz uygulama vardır. Teknolojik olarak daha az yetenekliyseniz, yerel belediye meclisiniz veya belediye binası sizi toplum danışmanlığı ve para yönetimi konusunda tavsiyeler yönünde yönlendirebilmelidir. Yardım için arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmaktan korkmayın! Bazen gelen ve giden tüm harcamalarınızı kağıda dökmek ve sayıları işlemek için zaman ayırmak, para meseleleriyle ilişkili stresi ve endişeyi azaltmada büyük bir fark yaratabilir.

Matematik konusunda heyecanlanın.

Olumlu düşünceler ve duygular, matematik kaygısıyla mücadelede uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca size daha fazla eğitim almak ve becerilerinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan enerji ve motivasyonu da verebilirler. “Matematik yapabilirim. Matematik eğlencelidir. Her seferinde bir adım öğreneceğim.

Otizm nedir? Otizmin Nedenleri, Çeşitleri, Otizmli çocuklarda Eğitim tedavisi ve konuşma

12 Maddede Ergoterapi

Disleksi hakkinda bilgiler

Otizm alternatif tedaviler, brokoli, B6 takviyesi, vitamin, mineral, şelasyon, müzik, duyusal terapi, melatonin

Dehb Nedir? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Konuyla ilgili diğer makalelerimizden bizleri takip edebilir ve destek talebinde bulunabilirsiniz.

Derin Çocuk Rehabilitasyon Merkezleri‘nden sevgilerle

https://www.readandspell.com/us/dyscalculia-in-adults

https://www.dyslexia.uk.net/specific-learning-difficulties/dyscalculia/the-signs-of-dyscalculia/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal etkileşim becerileri Çocuklar için Duyusal masaj el göz denge koordinasyon ve ortak dikkat becerileri Oyun Atolyelerimiz Basliyor
Denge ve spor etkinliği Masa tenisi etkinligi Çocuklar yüzme etkinliği