2013 yılında İstanbul Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerinde kurulan Derin Çocuk Otizm ABA Rehabilitasyon Merkezleri eğitim geçmişi daha eskilere dayanır. Kurucumuzun 2003 yılında Ankara üniversitesi Özel Eğitim Uzman Öğretmenliği mezuniyeti ile başlayan süreç İstanbul’dan önce ülkemizin çeşitli şehirlerinde kurulan ortak okullar ile faaliyetlerine başlamıştır.

Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Derin Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri; İstanbul Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar ilçelerindeki 3 okulu ile eğitim vermektedir. Okul öncesi ve ilk okul çağı çocuklar için Hiperaktivite, Dikkat ve zeka geliştirici etkinlikler, Disleksi, Otizm Spektrum Bozukluğu, DEHB, ABA terapi, Ergoterapi, Hidroterapi, Dil konuşma terapisi gibi konulardaki 20 yıllık uzmanlığıyla eğitim vermektedir.

DEHB

Hiperaktivite
Çocuklardaki hiperaktivite bozukluğunda, aşırı yorucu ve bitmez tükenmez enerjisiyle çocuk yerinde duramaz çeşitli davranış sorunları gösterebilir ve çevresindeki insanlarda yorgunluk yapma ihtimali yüksektir. Davranış bozukluğunun çocuğun şımarıklığından değil nörogelişimsel sorunlardan kaynaklanıyor olabileceği düşünülmelidir.

Dikkat Eksikliği
Çocuklardaki Dikkat eksikliği problemi erken çocukluk yaşlardaki davranış terapileriyle, ilaçsız ve eğitim yoluyla tedavi edilebilmektedir

DEHB
Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu olarak adlandırılan iki kısımda değerlendirilebileceği gibi ikisinin birlikte görülme hali olan DEHB olarak da adlandırılabilir.

Otizm Spektrum Bozukluğu

Hafif Otizm (Atipik otizm)
Otizm belirtileri çok belirgin olmasa da Atipik otizm farklılığına özgü hafif davranış sorunları ya da konuşma bozuklukları vardır. Hafif otizm belirtilerindeki sorunlar eğer erken teşhis edilerek okul öncesi yaşlarda müdahale edilebilirse yüksek oranda kontrol edilebilir. Hafif otizm konusunda eğitimlerimiz devam etmektedir.

Orta Düzey Otizm
Bu otizm şeklinde destek ihtiyacı hafif otizme göre daha fazla hissedilir, çocuk eğer özel eğitim desteğinden mahrum kalırsa gelişmesi belirgin ölçüde yavaşlayabilir. Orta düzey otizm konusunda destek hizmetlerimiz devam etmektedir.

Ağır Düzey Otizm
Bu otizm şeklinde çocuk eğitim desteği alsa bile istenilen düzeye ulaşılamayabilir ancak özel eğitim desteği çocuğun günlük aktivitelerine devam edebilmesi için kesinlikle şarttır. Okulumuzda bu düzeydeki çocuklar için otizm eğitimi verilmiyor.

Özel Öğrenme Güçlüğü

Disleksi
Nörogelişimsel bir farklılık olan disleksi genellikle zeka düzeyiyle değil harfleri yanlış yorumlamaktan kaynaklı bir okuma bozukluğu olarak adlandırılır. Daha çok genetik tandanslı olduğu gen çalışmaları neticesinde düşünülmektedir.

Diskalkuli
Özel öğrenme güçlüğünün bu çeşidi olan dikalkuli genellikle zeka düzeyiyle değil matematik hesaplama işleminde yaşanan bir güçlük çeşitidir.

Disgrafi
Nörogelişimsel farklılık olarak disgrafi genellikle zeka düzeyiyle ilgili değil resim çizme ve şekilleri doğru yorumlama konusunda yaşanan bir güçlük çeşitidir.

Dispraksi
Dispraksi motor beceri eksiklğinden ortaya çıkan bir bozukluk “özel öğrenme güçlüğü” çeşitidir.

Dil Konuşma Bozuklukları

Dil Konuşma Bozuklukları
Çocuklarda kekemelik, artikülasyon bozuklukları, ses harf kelime bozuklukları olarak bilinen dil konuşma bozukluları erken yaşlarda daha hızlı çözüme kavuşturulabiliyor.

ABA Terapi

ABA Terapi
Erken çocukluk yaşlarındaki özellikle okul öncesi ve ilk okul çağı çocuklarda davranışların, hiperaktivitenin, dikkat eksikliğinin ilaçsız eğitim yoluyla tedavisi konusunda dünyada bilinen ve etkinliği kanıtlanmış yegane yöntem Aba terapidir.

Ergoterapi

Ergoterapi
Nörogelişimsel, travmatik, pediatrik, mesleki vs. kollara ayrılan kişinin sosyal hayatı etkileyen her türlü fiziksel zorluğun arkasındaki psikolojik etkileri anlayarak kişiye göre çözümler sunan sosyal hayatı destekleyici bir terapi şeklidir. Kurumumuzda daha çok çocukların ergoterapi eğitimine odaklanıldığından nörogelişimsel, pediatrik ve travmatik sorunların üstesinden gelinmesinde yardımcıdır. Özellikle İnce motor, Kaba motor çalışmalar bu terapi şeklinde ön plandadır. Koşma , zıplama, denge gibi konularda yapılan çalışmalar çocuğun kas koordinasyonu, denge ve bilişsel kapasitesinin desteklenmesini bu sayede kişinin sosyal hayata adaptasyonunu kolaylaştıran bir çalışma şeklidir.

Duyu Bütünleme

Duyu Bütünleme
Özellikle tutma, kavrama, boyama gibi ince motor becerilerinin geliştirilmesi hedeflense de kaba motor becerilerde desteklenir.

Hidroterapi

Hidroterapi
Kapalı ısıtmalı havuzda yüzme çalışmalarıyla çocuklarda İnce motor ve kaba motor beceriler bir arada geliştirilmeye çalışılır.

Oyun Terapi

Oyun Terapisi
Farklı disiplinler olması itibariyle çocukların durumuna ve ihtiyacına göre Aba Terapisinden farklı olarak, ödüllendirmeden ziyade oyunla çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimi desteklenir .

Asperger Sendromu

Asperger Sendromu
2013 yılından sonra yayınlanan DSM-5 kitapçığında Asperger Sendromu, dil konuşmada güçlük oluşturmamasıyla otizmden ayrılmıştır. Asosyal davranışlar, toplumdan uzak ve çeşitli ilgi alanlarındaki aşırı merak ile ayırtedici olabilir.

Down Sendromu

Down Sendromu
Gen eksikliğinden değil kromozom eksikliğinden kaynaklanan down sendromlu çocuklar ve bireylerde amaç ince motor ve kaba motor becerilerin güçlendirilerek aktif yaşam döngüsünün devamını kolaylaştırmaktır.

Konularında tam zamanlı, seanslı yada yarı zamanlı olarak eğitim vermektedir. Bu eğitimler çocuklarınızın hangi ilçede bulunduğuna bağlı olarak devlet destekli, ücretsiz eğitim ve ücretsiz servisle desteklenmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için iletişim adreslerinden bizlerle iletişime geçebilir, canlı destek hattımızdan değerlendirme talep edebilirsiniz.

Derincocuk’tan Sevgilerle…

Hakkımızda

Istanbul Bakirkoy Derin Cocuk Ozel Egitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

Bağcılar Otizm ABA Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

İstanbul Bahçelievler Özel Eğitim Otizm ABA Disleksi Dil Konuşma Ergoterapi çalışmaları