Ekolali nedir? Otizm ve dil konuşma ilişkisi nedir? Ekolali türleri nelerdir? Teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Ekolali kişinin iletişim aracı olarak ya da tamamen istemsiz bir şekilde çevresinden duyduğu bazı kelimeleri tekrarlaması ile görünür hale gelebilen bir hastalık çeşitidir. Aslında 2-3 yaşına kadar her çocuk çevresinden duyduğu kelime ve sesleri tekrarlama eğilimindedir ancak bu durum ilerleyen yıllarda iletişime zarar verecek düzeyde devam ederse ekolali tanımına karşılık gelmektedir. Herkesin merak ettiği bu konuda merak edilen sorulara verilen cevapları gelin birlikte analiz edelim.

EKOLALİ NEDİR ?

Ekolali hastaları duydukları sesleri ve kelimeleri tekrar ederler. Kendi düşüncelerini ifade etmekte zorlandıkları için etkili bir şekilde iletişim kuramayabilirler. Örneğin, ekolali olan bir kişi bir soruyu kendi kelimeleri ile cevaplamak yerine yalnızca sorulan kelimeleri tekrarlayabilir.

Çoğu durumda ekolali tedavisi, iletişim kurma, dil öğrenme veya dil pratiği yapma girişimidir.

Ekolali, tiklerinin bir parçası olarak, konuşmacının aniden bağırabileceği veya rastgele şeyler söyleyebileceği Tourette sendromundan farklıdır. Bu durumda, konuşmacının ne söylediği veya ne zaman söylediği üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Tekrarlayan konuşma, dil gelişiminin son derece yaygın bir parçasıdır ve genellikle iletişim kurmayı öğrenen küçük çocuklarda görülür. 2 yaşına gelindiğinde çoğu çocuk, duyduğu seslerin tekrarlarının yanı sıra kendi söyleyişlerini de karıştırmaya başlayacaktır. 3 yaşına gelindiğinde ekolalili çoğu çocuk çok hafif düzeyde belirti gösterebilir.

EKOLALİ TÜRLERİ

İki ana ekolali kategorisi vardır: İşlevsel (Etkileşimli) ekolali ve etkileşimli olmayan ekolali; burada sesler veya sözcükler iletişim yerine yalnızca kişisel kullanım içindir.

ETKİLEŞİMLİ EKOLALİ

Fonksiyonel ekolali, başka bir kişiyle iletişim görevi gören, etkileşimsel olması amaçlanan iletişim girişimidir. Örnekler şunları içerir:

  • Sıra alma:

Ekolali olan kişi, alternatif bir sözlü alışverişi geliştirmek için değil doldurmak için ifadeler kullanır.

  • Sözlü tamamlama:

Konuşma, başkaları tarafından başlatılan tanıdık sözlü rutinleri tamamlamak için kullanılır. Örneğin, ekolali olan kişilerden bir görevi tamamlamaları istenirse, “iyi iş!” diyebilirler. Aslında duymaya alıştıkları sözcükleri yansıtan tekrarlayan davranışlardır bunlar.

  • Bilgi sağlama:

Konuşma, yeni bilgiler sunmak için kullanılabilir, ancak noktaları birleştirmek zor olabilir. Örneğin, bir anne çocuğuna öğle yemeğinde ne istediğini sorusunu sorabilir buna karşılık çocuk bir öğle yemeği reklamındaki şarkıyı sandviç istediğini belirtmek için kullanabilir.

  • İstekler:

Ekolali olan kişi kendi öğle yemeğini istemek için “Öğle yemeği ister misin?” diyebilir.

ETKİLEŞİMSİZ EKOLALİ

Etkileşimli olmayan ekolali tipik olarak iletişim amacı taşımaz ve kişisel etiketleme veya kendi kendini uyarma gibi kişisel kullanım içindir. Örnekler şunları içerir:

  • Odaklanmamış konuşma:

Ekolali olan kişi, bir sınıfta dolaşırken bir TV şovunun bölümlerini okumak gibi durumsal bağlamla hiçbir ilgisi olmayan bir şey söyler. Bu davranış, kendi kendine uyarıcı olabilir.

  • Durum ilişkilendirmesi:

Konuşma; bir durum, görsel, kişi veya faaliyet tarafından tetiklenir ve bu durum bir iletişim girişimi gibi görünmüyor olabilir. Örneğin, birisi mağazada markalı bir ürün görürse, reklamlarda ki şarkısını söyleyebilir.

  • Prova:

Konuşmacı, normal bir sesle yanıt vermeden önce aynı cümleyi kendi kendine birkaç kez yumuşak bir şekilde söyleyebilir. Bu, gelecek etkileşim için pratik olabilir.

  • Öz yönetim:

İnsanlar bu ifadeleri bir süreçten geçmek için kullanabilirler. Örneğin, sandviç yapıyorlarsa, kendilerine “Suyu aç. Sabun kullan. Ellerinizi durulayın. Suyu kapatın. Kuru eller. Ekmek alın. Ekmeği tabağa koyun. Öğle yemeği et ”vb. diyebilir, işlem tamamlanana kadar devam edebilir.

ETKİLEŞİMLİ VE ETKİLEŞİMSİZ EKOLALİ

Ekolali, konuşmacının bilgiyi nasıl işlediğini yansıtır. Bazen, etkileşimli ve etkileşimli olmayan ekolali arasındaki farkı tanımak, konuşmacıyı ve nasıl iletişim kurduğunu öğrenmek kadar zordur. Bazı durumlarda ekolali tamamen bağlam dışı yani konudan tamamen bağımsız görünebilir.

Susan Stokes’in bu harika örneğini düşünün .

Ekolali olan bir çocuk teneffüs bittiğinde öğretmenine kızarsa, aniden “Canın cehenneme Teğmen!” Diyebilir. Öğretmen daha sonra çocuğun “A Few Good Men” i izlediğini ve o andaki duygularını ifade etmek için öfkeye bağlı olduğunu bildiği bir cümle kullandığını keşfedebilir.

Cevabı bağlam dışı görünse de, muhtemelen bu ifadeyi iletişim kurmak için kullanmaktadır.

OTİZM VE DİL KONUŞMA TERAPİLERİ

Otizmli veya gelişimsel gecikmeleri olan çocuklarda ekolalinin çocukluk döneminde görülmesi yaygındır, özellikle de gecikmiş konuşma gelişimi yaşıyorlarsa. Çocuğunuzun ekolaliyi neden ve nasıl kullandığını belirlemek, onun için bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Özel eğitim alanında uzman bir dil konuşma terapistine danışmak yardımcı olabilir. Ekolali, otizm, dil konuşma terapisi, odyolog desteği, ergoterapi ve duyu bütünleme konularında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Semptomlar

Ekolalinin ana semptomu, duyulan kelimeler ile seslerin tekrarıdır.

Ekolali eş zamanlı ve geç ekolali olarak 2 şekilde ortaya çıkabilir.
  • Çocuk(Konuşmacı) çevresindeki bir şeyi duyduktan hemen sonrasında yani eş zamanlı olarak tekrarlayabilir .
  • Konuşmacı çevresinden duyduğu herhangi bir sesi, saatler veya günler sonra bile tekrar edebilir. Geç bir zaman diliminde ortaya çıkabilir.

Diğer ekolali belirtileri, konuşmalar sırasında hayal kırıklığı, depresyon ve sessizliği içerebilir. Ekolali olan bir kişi, özellikle sorular sorulduğunda alışılmadık şekilde huzursuz olabilir.

Nedenler ve risk faktörleri

Bütün çocuklar konuşma dilini öğrendiklerinde ekolali yaşarlar. Çoğu yaşlandıkça bağımsız düşünce geliştirir, ancak bazıları duyduklarını tekrar etmeye devam eder. İletişim güçlüğü çeken çocuklar yankılanan ifadelere çok daha uzun süre tutunurlar. Otizmli çocuklar ekolaliye özellikle duyarlı ve yatkındırlar.

Bazı insanlar bu sorunu yalnızca sıkıntılı veya endişeli olduklarında yaşarlar. Diğerleri bunu her zaman yaşarlar ve sonunda kendilerini ifade edemedikleri için sessiz kalmalarına neden olabilir.

Şiddetli amnezi veya kafa travması olan yetişkinler, konuşma yeteneklerini yeniden kazanmaya çalışırken ekolali yaşayabilir.

EKOLALİ TEŞHİSİ

Bir profesyonel, ekolali olan kişiyle konuşarak ekolaliyi teşhis edebilir. Söylenenleri tekrarlamaktan başka bir şey yapmakta zorlanırlarsa, ekolali olabilir. Bazı otizmli çocuklar konuşma dersleri sırasında bunun için düzenli olarak test edilir.

Ekolali küçükten şiddetliye kadar değişir. Bir doktor ekolali aşamasını belirleyebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

EKOLALİ TEDAVİSİ

Ekolali, aşağıdaki yöntemlerin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir:

Dil ve konuşma terapileri

Ekolali olan bazı insanlar, düşündüklerini nasıl söyleyeceklerini öğrenmek için düzenli konuşma terapisi seanslarına giderler ancak özellikle otizm konusma etkinlikleri genellikle ABA davranış terapileri, ergoterapi, duyu bütünleme gibi terapilerle birlikte yürütülür.

Ekolali için genellikle “işaret-duraklama noktası” adı verilen davranışsal bir müdahale kullanılır. Bu tedavide konuşma terapisti ekolali olan kişiden bir soruyu doğru cevaplamasını ister ve cevap zamanı geldiğinde ona işaret edeceklerini söyler.

Ardından terapist, “Adın ne?” gibi bir soru sorar. Kısa bir aradan sonra, konuşmacının cevap vermesini ister. Ayrıca doğru cevabı içeren bir ipucu kartı tutarlar.

İlaç tedavisi

Bir doktor, ekolalinin yan etkileriyle mücadele etmek için antidepresanlar veya anksiyete ilaçları yazabilir. Bu durumun kendisini tedavi etmez, ancak ekolali olan kişinin sakin kalmasına yardımcı olur. Ekolali olan bir çocuğun semptomları stresli veya endişeli olduğunda artabileceğinden, sakinleştirici etki, durumun ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Evde bakım

Ekolali hastaları, iletişim becerilerini geliştirmek için evde diğer insanlarla birlikte çalışabilir. Ebeveynlerin çocuklarından olumlu yanıtlar almasına yardımcı olacak metin ve çevrimiçi eğitim programları vardır.

Bir çocuğu sınırlı kelime dağarcığı kullanmaya teşvik etmek, daha etkili iletişim kurmayı öğrenmelerini kolaylaştırabilir.

Ekolali görünümü ve önleme

Ekolali, dil gelişiminin doğal bir parçasıdır. Tamamen önlemek her zaman iyi bir fikir değildir. Çocuklarda kalıcı ekolaliyi önlemek için, ebeveynler diğer iletişim biçimlerini evde teşvik etmelidir. Çocuğu çok çeşitli kelime ve ifadelere maruz bırakın. Zamanla çoğu çocuk ekolalinin üstesinden doğal olarak gelebilir. Ancak destek ihtiyacında uzmanlardan yardım almak gerekebilir çünkü eğer 3 yaş sonrası devam ediyorsa konuşmaya, sosyal iletişime zarar verebilir.

Otizm nedir? Otizmin Nedenleri, Çeşitleri, Otizmli çocuklarda Eğitim tedavisi ve konuşma

12 Maddede Ergoterapi

Disleksi hakkinda bilgiler

Otizm alternatif tedaviler, brokoli, B6 takviyesi, vitamin, mineral, şelasyon, müzik, duyusal terapi, melatonin

Dehb Nedir? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Bununla birlikte devamı halinde bazı dikkat problemleri, DEHB, hiperaktivite gibi sorunla eşlik edebilir destek için iletişime geçebilirsiniz.

Derincocuk’tan Sevgilerle…

Derin Çocuk Ana Sayfa

Kaynak

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir