Dehb, hiperaktivite doğru bilinen yanlışlar

ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ BOZUKLUKLARI(DEHB)
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
DEHB veya DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUKLARI NEDİR?

Çocukların ara sıra ödevlerini unutmaları, ders sırasında hayal kurmaları, düşünmeden hareket etmeleri veya yemek masasında kıpır kıpır kalmaları normaldir. Ancak dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite, bazen dikkat eksikliği bozukluğu veya DEHB olarak da bilinen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) belirtileridir.

DEHB, genellikle erken çocukluk döneminde, genellikle yedi yaşından önce ortaya çıkan yaygın bir nörogelişimsel bozukluktur. DEHB, çocukların spontane tepkilerini kontrol etmelerini zorlaştırır – hareketten konuşmaya ve dikkatliliğe kadar her şeyi içerebilen tepkiler . Hepimiz hareketsiz oturamayan, hiç dinlemeyen, ne kadar açık bir şekilde sunarsanız sunun talimatları takip etmeyen veya uygunsuz zamanlarda uygunsuz yorumlar yapan çocuklar tanıyoruz. Bazen bu çocuklar baş belası olarak etiketlenir veya tembel ve disiplinsiz oldukları için eleştirilir. Ancak DEHB’ye sahip olabilirler.

Normal çocuk davranışı mı yoksa DEHB mi?
DEHB ile normal “çocuk davranışı” arasında ayrım yapmak zor olabilir. Yalnızca birkaç belirti görürseniz veya belirtiler yalnızca bazı durumlarda ortaya çıkarsa, muhtemelen DEHB değildir. Öte yandan, çocuğunuz tüm durumlarda – evde, okulda ve oyunda – mevcut olan bir dizi DEHB belirti ve semptomu gösteriyorsa, daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.

DEHB’li bir çocukla yaşamak sinir bozucu ve bunaltıcı olabilir, ancak bir ebeveyn olarak semptomları kontrol etmeye, günlük zorlukların üstesinden gelmeye ve ailenize daha fazla sakinlik getirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var.

DEHB ile ilgili efsaneler ve gerçekler
Efsane: DEHB olan tüm çocuklar hiperaktiftir. Gerçek: DEHB olan bazı çocuklar hiperaktiftir, ancak dikkat sorunları olan diğerlerinin çoğu değildir. Dikkatsiz, ancak aşırı aktif olmayan DEHB’li çocuklar, aralıklı ve motivasyonsuz görünebilir.
Efsane: DEHB olan çocuklar asla dikkat edemezler. Gerçek: DEHB olan çocuklar genellikle zevk aldıkları etkinliklere konsantre olabilirler. Ancak ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, eldeki görev sıkıcı veya tekrarlayıcı olduğunda odaklanmakta güçlük çekerler.
Efsane: DEHB olan çocuklar isterlerse daha huzurlu davranabilirler. Gerçek: DEHB olan çocuklar sakin olmak için ellerinden geleni yapabilirler, ancak yine de oturamaz, sessiz kalamaz veya dikkatini veremez. İtaatsiz görünebilirler, ancak bu kasıtlı olarak hareket ettikleri anlamına gelmez.
Efsane: Çocuklar sonunda DEHB’den kurtulacaktır. Gerçek: DEHB genellikle yetişkinlikte de devam eder, bu nedenle çocuğunuzun sorunu aşmasını beklemeyin. Tedavi, çocuğunuzun semptomları yönetmeyi ve en aza indirmeyi öğrenmesine yardımcı olabilir.
Efsane: İlaç, DEHB için en iyi tedavi seçeneğidir. Gerçek: İlaç genellikle dikkat eksikliği bozukluğu için reçete edilir, ancak çocuğunuz için en iyi seçenek olmayabilir. DEHB için etkili tedavi aynı zamanda eğitim, davranış terapisi, evde ve okulda destek, egzersiz ve doğru beslenmeyi de içerir.
DEHB neye benziyor?
çocuklarda hiperaktivite, çocuklarda dikkat eksikliği, çocuklarda dehb, hiperaktif anneler,
Pek çok insan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu düşündüğünde, sürekli hareket halinde olan, duvardan duvara zıplayan ve etrafındaki herkesi rahatsız eden, kontrolden çıkmış bir çocuk hayal eder. Ancak gerçek çok daha karmaşıktır. DEHB olan bazı çocuklar hiperaktifken, diğerleri sessizce oturuyor – dikkatleri kilometrelerce uzakta olabilir. Bazıları bir göreve çok fazla odaklanır ve onu başka bir şeye kaydırmakta güçlük çekersiniz. Diğerleri sadece biraz dikkatsizdir, ancak aşırı derecede düşüncesiz görünebilirler.

Bu çocuklardan hangisinde DEHB olabilir?
Durmadan konuşan ve hareketsiz oturamayan hiperaktif çocuk.
Masasına oturan ve boşluğa bakan sessiz hayalperest.
Her ikisi de.
Doğru cevap “C” dir.

Dikkat eksikliği bozukluğu olan bir çocuğun sahip olduğu belirti ve semptomlar, hangi özelliklerin baskın olduğuna bağlıdır.

DEHB olan çocuklarda şunlar olabilir:
Dikkatsiz, ancak hiperaktif veya dürtüsel değil.
Hiperaktif ve dürtüsel, ancak dikkatini verebiliyor.
Dikkatsiz, hiperaktif ve dürtüsel (DEHB’nin en yaygın şekli).
Sadece dikkatsiz DEHB semptomları olan çocuklar, yıkıcı olmadıkları için genellikle göz ardı edilir. Bununla birlikte, dikkatsizlik belirtilerinin bazı sonuçları vardır: yönergelere uymadıkları için ebeveynler ve öğretmenlerle sıcak çatışmaya girmek; okulda düşük performans; veya diğer çocuklarla kurallara göre oynamama konusunda çatışmak.

DEHB’i farklı yaşlarda tespit etmek
Çok küçük çocukların dikkatlerinin kolayca dağılmasını ve hiperaktif olmasını beklediğimiz için, genellikle DEHB olan okul öncesi çocuklarda öne çıkan şey dürtüsel davranışlardır – tehlikeli tırmanış, aşırı hakaretliliktir. Yine de, dört ya da beş yaşlarında, çoğu çocuk başkalarına nasıl dikkat edeceklerini, talimat verildiğinde sessizce oturmayı ve aklına gelen her şeyi söylememeyi öğrenirler. Bu nedenle, çocuklar okul çağına geldiğinde, DEHB olanlar üç davranışta da öne çıkıyor: dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik.

DEHB’nin dikkatsizlik belirtileri ve semptomları
DEHB’si olan çocukların dikkatini veremeyeceği anlamına gelmez: Zevk aldıkları şeyleri yaparken veya ilgilendikleri konular hakkında çabalarken, odaklanma ve göreve devam etme konusunda hiçbir sorun yaşamazlar. Ancak görev tekrarlı veya sıkıcı olduğunda, çabucak gözden kaybolurlar.

Yolda kalmak başka bir yaygın sorundur. DEHB olan çocuklar genellikle hiçbirini tamamlamadan bir görevden diğerine atlarlar veya prosedürlerdeki gerekli adımları atlarlar. Okul çalışmalarını ve zamanlarını organize etmek onlar için çoğu çocuk için olduğundan daha zordur. DEHB olan çocuklar, etraflarında bir şeyler olup olmadığına odaklanmakta da güçlük çekerler; Odaklanmaları için genellikle sakin ve sessiz bir ortama ihtiyaçları vardır.

Çocuklarda dikkatsizlik belirtileri:
Odaklanmakta güçlük çekerler; dikkati kolayca dağılır veya tamamlamadan önce bir görevden sıkılır
Konuşulduğunda dinlemiyormuş gibi görür
Bir şeyleri hatırlamakta ve talimatları uygulamakta güçlük çeker; ayrıntılara dikkat etmez veya dikkatsizce hatalar yapar
Organize olma, zamanı planlama ve projeleri bitirme konusunda sorun yaşar
Sık sık ödevlerini unutur, kitap, oyuncak veya diğer eşyaları kaybeder veya yanlış yerleştirir
DEHB’nin hiperaktivite belirtileri ve semptomları
DEHB’nin en öne çıkan belirtisi hiperaktivitedir. Pek çok çocuk doğal olarak oldukça aktifken, hiperaktif ve dikkat eksikliği bozukluğu semptomları olan çocuklar her zaman hareket halindedir. Bir aktiviteden diğerine geçerek aynı anda birkaç şey yapmaya çalışabilirler. Hareketsiz oturmaya zorlandıklarında bile, bu onlar için çok zor olabilir, ayaklarını vuruyor olabilir, bacakları titriyor veya parmaklarını şıklatıyor olabilirler.

Çocuklarda hiperaktivite belirtileri:
Sürekli kıpır kıpır kıpır kıpır
Hareketsiz oturmakta, sessizce oynamakta veya rahatlamakta güçlük çekiyor
Sürekli hareket ediyor, genellikle uygunsuz şekilde koşuyor veya tırmanıyor
Aşırı konuşuyor
Ani ve Hızlı sinirlenme olabilir
DEHB’nin dürtüsel belirti ve semptomları
DEHB olan çocukların dürtüselliği, kendi kendini kontrol etmede sorunlara neden olabilir. Kendilerini diğer çocuklardan daha az kontrol ettikleri için, konuşmalarını yarıda kesecek, diğer insanların alanını istila edecek, sınıfta alakasız sorular soracak, dokunaklı gözlemler yapacak ve aşırı kişisel sorular soracaklar. “Sabırlı olun” ve “Biraz bekleyin” gibi talimatlar, DEHB olan çocuklar için diğer gençlere göre iki kat daha zordur.

DEHB’in dürtüsel belirti ve semptomları olan çocuklar da karamsar olma ve duygusal olarak aşırı tepki verme eğilimi mevcuttur. Sonuç olarak, diğerler çocuklar hiperaktif veya dikkat eksikliği olan çocuğu saygısız, tuhaf veya muhtaç olarak görmeye başlayabilir.

Çocuklarda dürtüsellik belirtileri:
Düşünmeden hareket eder
Tahminler; bir problemi çözmek için zaman ayırmak yerine cevapları, tüm soruyu duymayı beklemeden yanıtlamaya çalışır.
Başkalarının konuşmalarına veya oyunlarına izinsiz girme
Çoğu zaman başkalarını rahatsız eder; yanlış zamanda yanlış şeyi söyler
Güçlü duyguları kontrol altında tutamama durumu öfke patlamaları veya öfke nöbetleri ile sonuçlanır
DEHB’nin çocuklarda olumlu etkileri

DEHB’nin zeka veya yetenek ile ilgisi yoktur. Dahası, dikkat eksikliği bozukluğu olan çocuklar genellikle aşağıdaki olumlu özellikleri gösterir:

Yaratıcılık – DEHB olan çocuklar olağanüstü yaratıcı olabilirler. Hayal kuran ve aynı anda on farklı düşünceye sahip olan çocuk, usta bir problem çözücü, bir fikir kaynağı veya yaratıcı bir sanatçı olabilir. DEHB olan çocukların dikkati kolayca dağılabilir, ancak bazen başkalarının göremediklerini fark ederler.

Esneklik – DEHB’li çocuklar aynı anda birçok seçeneği değerlendirdikleri için, bir alternatife çabuk karar veremezler ve farklı fikirlere daha açık olurlar.

Coşku ve kendiliğindenlik – DEHB’li çocuklar nadiren sıkıcıdır! Pek çok farklı şeyle ilgileniyorlar ve canlı kişilikleri vardır. Kısacası, sizi kızdırmıyorlarsa (ve bazen öyle olsalar bile), birlikte olmak çok eğlenceli olabilir.

Enerji ve dürtü – DEHB’li çocuklar motive olduklarında, çok çalışırlar veya çok oynarlar ve başarılı olmak için çabalarlar. Aslında onları ilgilendiren bir görevden uzaklaşmak olabilir, özellikle de etkinlik etkileşimli veya uygulamalı ise zor olabilir.

Gerçekten DEHB mi?
Bir çocuğun dikkatsizlik, dürtüsellik veya hiperaktivite belirtileri göstermesi, onun DEHB olduğu anlamına gelmez. Bazı tıbbi durumlar, psikolojik bozukluklar ve stresli yaşam olayları, DEHB gibi görünen semptomlara neden olabilir. DEHB teşhisi konulmadan önce DEHB ile karıştırılabilen aşağıdaki olasılıkları araştırmak ve dışlamak için bir psikiyatriste uzmanına gitmeniz önemlidir:

Okuma, yazma, motor beceriler veya dil ile ilgili öğrenme güçlükleri veya problemleri.

Önemli yaşam olayları veya travmatik deneyimler (örneğin, yakın zamanda gerçekleşen bir hareket, sevilen birinin ölümü, zorbalık , boşanma ).

Anksiyete , depresyon ve bipolar bozukluk dahil psikolojik bozukluklar .

Davranış bozukluğu , reaktif bağlanma bozukluğu ve muhalefet meydan okuyan bozukluk gibi davranış bozuklukları.

Tiroid sorunları, nörolojik durumlar, epilepsi ve uyku bozuklukları gibi tıbbi durumlar .

DEHB olan bir çocuğa yardım etmek
Çocuğunuzun dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik semptomları DEHB’ye bağlı olsun ya da olmasın, tedavi edilmezse birçok soruna neden olabilir. Odaklanamayan ve kendilerini kontrol edemeyen çocuklar okulda zorlanabilir, sık sık başını belaya sokabilir ve başkalarıyla geçinmekte veya arkadaş edinmekte zorlanabilir. Bu hayal kırıklıkları ve zorluklar, düşük benlik saygısının yanı sıra tüm aile için sürtüşme ve strese neden olabilir.

Ancak tedavi , çocuğunuzun semptomlarında çarpıcı bir fark yaratabilir. Doğru destek ile çocuğunuz hayatın her alanında başarıya ulaşabilir. Çocuğunuz DEHB’ye benzeyen semptomlarla mücadele ediyor ise, profesyonel yardım almak için beklemeyin. Çocuğunuzun hiperaktivite, dikkatsizlik ve dürtüsellik semptomlarını dikkat eksikliği bozukluğu tanısı olmadan tedavi edebilirsiniz. Başlamak için seçenekler arasında çocuğunuzu terapiye sokmak, daha iyi bir diyet ve egzersiz planı uygulamak ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için ev ortamını değiştirmek yer alır.

Bir DEHB teşhisi alırsanız, çocuğunuzun doktoru, terapisti ve okuluyla birlikte çalışarak onun özel ihtiyaçlarını karşılayan kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturabilirsiniz. Çocukluk çağı DEHB için etkili tedavi, davranış terapisi, ebeveyn eğitimi ve öğretimi, sosyal destek ve okulda yardımı içerir. İlaç da kullanılabilir; ancak ilaç asla tek başına dikkat eksikliği bozukluğu tedavisi olmamalıdır.

DEHB ebeveynleri ne yapabilir?
hiperaktif çocuklar anneler ve ailelere tavsiyeler, ne yapabilirler, hiperaktivite, dehb, özel eğitim, rehabilitasyon, dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı
Çocuğunuz hiperaktif, dikkatsiz veya dürtüsel ise, dinlemesi, bir görevi bitirmesi veya hareketsiz oturması için çok fazla enerji gerekebilir. Bu durumun sürekli tekrarlanıyor olması sinir bozucu ve yorucu olabilir. Bazen gösteriyi çocuğunuz yönetiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak, aynı zamanda çocuğunuzun yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olurken, durumun kontrolünü yeniden kazanmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Dikkat eksikliği bozukluğuna kötü ebeveynlik neden olmazken, sorunlu davranışları düzeltmek için uzun bir yol kat edebilecek etkili ebeveynlik stratejileri vardır.DEHB olan çocukların davranışlarının düzeltilmesi için sistemli bir yaklaşıma, tutarlılığa, açık iletişime, ödüllere ve sonuçlara ihtiyacı vardır. Ayrıca çok fazla sevgiye, desteğe ve cesaretlendirmeye ihtiyaçları vardır. Ebeveynlerin, her çocukta benzersiz olan doğal enerjiden, oyunculuktan ve merak duygusundan ödün vermeden DEHB belirtilerini ve semptomlarını azaltmak için yapabilecekleri birçok şey vardır.

Çocuğunuza daha iyi bakabilmek için kendinize iyi bakın. Doğru beslenin, egzersiz yapın, yeterince uyuyun, stresi azaltmanın yollarını bulun ve çocuğunuzun doktoru ve öğretmenlerinin yanı sıra ailenizden ve arkadaşlarınızdan da yüz yüze destek alın.

Sistem oluşturun ve ona bağlı kalın. Günlük rutinleri takip ederek, çocuğunuzun programını basitleştirerek ve çocuğunuzu sağlıklı aktivitelerle meşgul ederek çocuğunuzun odaklanmasına ve organize olmasına yardımcı olun.

Net beklentiler belirleyin. Davranış kurallarını basitleştirin ve bunlara uyulduğunda veya çiğnendiğinde ne olacağını açıklayın ve her seferinde bir ödül veya sonuç ile davranışları takip edin.

Egzersizi ve uykuyu teşvik edin. Fiziksel aktivite konsantrasyonu iyileştirir ve beyin büyümesini destekler. DEHB olan çocuklar için önemli olan, aynı zamanda daha iyi uykuya yol açar ve bu da DEHB semptomlarını azaltabilir.

Çocuğunuzun doğru yemesine yardım edin. DEHB semptomlarını yönetmek için, her üç saatte bir düzenli sağlıklı yemekler veya atıştırmalıklar planlayın ve abur cubur ve şekerli yiyecekleri azaltın.

Çocuğunuza nasıl arkadaş edineceğini öğretin. Onun daha iyi bir dinleyici olmasına yardım edin, insanların yüzlerini ve vücut dilini okumayı öğretin ve başkalarıyla daha sorunsuz etkileşim kurmasına destek olun.

DEHB olan çocuklar için okul ipuçları
Açıkçası, DEHB öğrenme sorunlarına yol açıyor ve otizm gibi birçok hastalıkla da ilişkili olduğu biliniyor. Sınıfta koşuşturuyorsanız ya da okumanız ya da dinlemeniz gereken şeylere dikkat kesilemiyorsanız, bilgiyi özümseyemez ya da işinizi bitiremezsiniz.

Okul ortamının çocukların ne yapmasını gerektirdiğini düşünün: Hareketsiz oturun. Sessizce dinleyin. Çok dikkatli olun. Yönergeleri izleyin. Yoğunlaşın.

Bunlar, DEHB olan çocukların yapmakta zorlandıkları şeylerdir – istekli olmadıkları için değil, hormonal sistemleri izin vermediği için.

Ancak bu, DEHB olan çocukların okulda başarılı olamayacağı anlamına gelmez. DEHB olan çocukların sınıfta gelişmesine yardımcı olmak için hem ebeveynlerin hem de öğretmenlerin yapabileceği birçok şey vardır.

Her çocuğun bireysel zayıflıklarını ve güçlü yönlerini değerlendirmekle başlar, ardından çocuğun odaklanmasına, görevde kalmasına ve tam kapasitesini öğrenmesine yardımcı olacak yaratıcı stratejiler geliştirir.

Otizm nedir? Otizmin Nedenleri, Çeşitleri, Otizmli çocuklarda Eğitim tedavisi ve konuşma

12 Maddede Ergoterapi

Disleksi hakkinda bilgiler

Otizm alternatif tedaviler, brokoli, B6 takviyesi, vitamin, mineral, şelasyon, müzik, duyusal terapi, melatonin

Dehb Nedir? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

KAYNAK : www.helpguide.org

1 thoughts on “Dehb, hiperaktivite doğru bilinen yanlışlar”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Sosyal etkileşim becerileri Çocuklar için Duyusal masaj el göz denge koordinasyon ve ortak dikkat becerileri Oyun Atolyelerimiz Basliyor
Bilişsel gelişim örüntü etkinliği Duyusal masaj el göz denge koordinasyon ve ortak dikkat becerileri Otizm Programı Yüzme Eğitimleri Oyun Atolyelerimiz Basliyor Çocuklar yüzme etkinliği