Hidroterapi nedir

Hidroterapi su terapisi tedavisi

Kapalı ısıtmalı havuzumuzdaki uzman eğitmenler ve yüzme hocalarımız eşliğinde yapılan terapi yöntemidir. Hidroterapi yani su terapisi; Kaba motor becerilerinin geliştirilmesi, Otizm, DEHB, Down sendromu gibi enerjisini kontrol etmekte zorlanan okul öncesi yaşlardaki çocuklarda özellikle çok yararlı olmaktadır.

Hidroterapi faydaları nelerdir

Suyun iyileştirici gücüyle çocuklar motor becerilerini geliştirirken suyun içinde spor yapıyorlar bu sayede yapılan diğer duyu bütünleme aktivitelerine ek olarak “ABA terapi, dil konuşma, dikkat odaklanma” çalışmalarına da destekleyici bir terapi olarak yüzme eğitimleri öne çıkıyor.

ABA Terapi destek çalışmasına yardımcıdır çünkü çocuktaki aşırı hareketi ve çocuktaki enerjinin doğru noktalara kanalize edilebilmesini sağlamaktadır. Hidroterapi yöntemlerini uyguladığımız, küçük çocuklar için “10 x 4” metrelik ve 1,5 metre derinliğe sahip “ısıtmalı kapalı havuzumuzda” yaz-kış yüzme dersleri ve hareket-egzersiz etkinlikleriyle birlikte eş zamanlı devam etmektedirler.

Yüzme eğitimleri kapalı ısıtmalı havuzda verildiğinden rahatlatıcı bir etki göstermektedir ayrıca; su terapisi, aquaterapi, akuatik rehabilitasyon çalışmaları, akuatik terapi, akuaterapi, hydrotherapy, havuz rehabilitasyonu, havuz tedavisi gibi farklı isimlendirmeleri de bulunmaktadır.

Hidroterapi çalışmalarında, kaba motor beceriler, ince motor beceriler gibi vücudun çeşitli kasları eşzamanlı çalışmaktadır. Bu sayede çocuğun fiziksel, bilişsel, algısal, psikolojik ve duyusal gelişimi daha verimli bir şekilde şekil verilmeye müsait bir hale gelmektedir. Böylelikle ABA Terapi davranış eğitimleri konusunda ergoterapi etkinliklerine ilave olarak ekstra bir yardımcı olarak tarif edilebilmektedir.

Otizm nedir? Otizmin Nedenleri, Çeşitleri, Otizmli çocuklarda Eğitim tedavisi ve konuşma

12 Maddede Ergoterapi

Disleksi hakkinda bilgiler

Otizm alternatif tedaviler, brokoli, B6 takviyesi, vitamin, mineral, şelasyon, müzik, duyusal terapi, melatonin

Dehb Nedir? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Bilgi için Derincocuk ile iletişime geçebilirsiniz.

Anasayfa

2 thoughts on “Hidroterapi su terapisi”

    1. Geçmiş olsun Gülşah Hanım canlı destek hattından Özel Eğitim Uzmanımızla doğrudan görüşebilir ya da dilerseniz okulumuzu ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. Derin Çocuk’tan sevgilerle…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir