İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dil konuşma terapisi eğitimi

Dil konuşma terapisi eğitiminde, konuşma gelişimini destekleme çalışmaları çok önemlidir. Dil ve Konuşma pratiğinin geliştirilmesinde, kritik öneme sahip bazı anahtar noktalar vardır. Anlama, görsel yardımlar, seçimler, okuma, konuşma terapisi, arttırıcı ve alternatif iletişim, meydan okuyan tavır, okul desteği konularında neler yapılabilir haydi birlikte göz atalım.

 • Dil konuşma Gelişimini Destekleme Çalışmaları
  • Anlama
  • Görsel yardımlar
  • Seçimler
  • Okuma
  • Konuşma terapisi
  • Resim değiştirme ve Makaton
  • Meydan okuyan tavır

DİL ve KONUŞMA GELİŞİMİNİ DESTEKLEME ÇALIŞMALARI


ANLAMA

Ne anlıyorlar? Onların seviyesinde iletişim kurduğunuzdan emin olun. Daha az söyleyin, yavaş konuşun, çocuğa göstermek için görsel kullanın ve en önemli kelimeleri vurgulayın.

Konuşma ve dili geliştirme konusunda ipuçları içeren bir önerimiz bu olabilir. Anksiyeteyi azaltmak için rutinleri kullanmak yararlı olabilir. Düzenli rutinlerini bozmadan onlardan ne beklendiğini açıklamak ve onları anlamaya çalışmak bir çocuk için yardımcı olabilir.
Sözlü olarak iletişim kuramayan oğlunuza okumayı öğretmeyi desteklemek için görseller kullanmanız yararlı olabilir .
Hepimiz farklı iletişim kuruyoruz ve otistik çocuğa sahip bir annenin iç görülerini faydalı bulabilirsiniz.

GÖRSEL YARDIMLAR


Otistik çocuklar genellikle görsel öğrenenlerdir ve görsel ipuçları kullanmak, anlamada büyük bir fark yaratabilir. En büyük çocuğumun daha uzun işlem süresine ihtiyacı var, bu yüzden görseller bunu kendi zamanında yapmasına izin veriyor.

Görseller ayrıca stresi azaltabilir ve daha fazla bağımsızlık yaratabilir. Görsel yardımcıları kullanmakla ilgili bir önerimiz bu olabilir. Ayrıca bir çocukla iletişim kurmak için görselleri kullanmanın harika bir yolu olan Sosyal Hikayeleri de inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bir çocuğun güçlü yönlerini bulmak için görsel oyunları kullanmayı düşünün. Harika bir örnek, Arayıcılar çöpçü avıdır .

SEÇİMLER


Tanıtımı yapılan bazı seçimler çocuklar için zor olabilir Bu yüzden seçenekleri çoğaltmayın. Seçim yapabileceği yalnızca iki öğe ile basit bir başlangıç yapın. Çocuğun sunulan seçim konusunda net olması için nesneleri veya görselleri kullanın.

Çocuğun istediğini bildiğiniz bir ürünü sunabilirsiniz, ve seçenek olarak pek istemeyeceği birşeyi sunabilirsiniz. Örneğin çikolatayı mı istersin yoksa dün giydiğin çorabımı dediğiniz zaman seçim yapma becerilerini geliştirmeye yardımcı olmuş olabilirsiniz.

OKUMA


Okumak, çocuğunu cesaretlendirmek için birlikte yapılabilecek harika bir aktivitedir. Birlikte oturup kitap okumakta zorlanırlarsa, hikayeyle oyun ve televizyon gibi farklı bir şekilde dikkatini değiştirerek ilgilenin. Sonrasında kitaba geri dönün.

KONUŞMA TERAPİSİ


Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden, ABA terapistlerinden, dil ve konuşma terapistlerinden destek talebinde bulunabilirsiniz. Çocuklarınızı dil konuşma geriliği konusunda bir rapor almaya yardımcı olacak bir uzmanla görüşebilirsiniz. Otizm olsun ya da olmasın, birçok çocuk bu şekilde tanı konularak tedavi edilebiliyor ve iletişim kurmanın yöntemlerini keşfedebiliyor

ARTTIRICI VE ALTERNATİF İLETİŞİM (AAC)


Arttırıcı ve alternatif iletişim (AAC), konuşma veya yazmanın yerini alan iletişim yöntemleridir. Otistik çocuklarla en sık kullanılan iki alternatif iletişim yöntemi Makaton ve Resim Değiştirme İletişim Tekniği’dir(Picture Exchange Communication System ,PECS).

MEYDAN OKUYAN TAVIR


Çoğunlukla dışa vurma, çığlık atma, ağlama, ısırma ve diğerleri gibi zorlu davranışlar, iletişim sorunlarına bağlıdır. İletişim kuramayan çocuk kendisine ve çevresine kızarak bu davranışları sergilemekte ve aslında yardım istemektedir.

Bir çocuğun duyusal işleme sorunları olabilir ancak eğer bunu çocuk, etrafındakilere anlatamıyorsa, bu durum çocuk için çok üzücü ve kafa karıştırıcı olabilir. Aynı şekilde duygularını veya ihtiyaçlarını iletememek de çok zor olabilir.

Zorlu davranışın nedenini bulmak genellikle bir anahtardır ve zorlu davranışın nedenlerini belirlemeye yardımcı olması için Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden, Davranış terapisi, Dil konuşma terapisi konusunda destek talep etmeniz gerekli olabilir.

Derin Çocuk Bağcılar otizm ABA rehabilitasyon ve özel eğitim merkezi

Eğitim Programları

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonCanlı Destek