İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asperger sendromlular neler başarabilir?

Asperger sendromlu olmak engel mi? Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu belirtileri nelerdir? Aspergerin belki de bir ödül olabileceğini bize kanıtlayan bir yazı okumak ister misiniz?Aspergerli bir mühendisin anlatımı ile aspergerli bireylerin hayatları için önemli birkaç noktayı hep birlikte irdeleyelim o zaman.

Ama öncelikle şunu belirtmek gerekir ki engel gruplarındaki insanlar hakkında söylenebileceklerin en doğrusunu, bu sorunlarla baş etmeye çalışan insanların hikayeleri anlatır bize göre.

İsviçre’de yaşayan saygın bir bilgisayar mühendisi olan Aspergerli bilgisayar programcısı Gerard Gaudard aspergerin engel olup olmadığı sorusuna kendi hayatından bir kesitle cevap veriyor.


ASPERGER SENDROMU NEDİR?

Otizme nazaran asperger sendromuna sahip bireylerde, konuşma ile ilgili bir sorun bulunmayışı ve zaman zaman yüksek zeka seviyelerinde takıntılı bir merak duygusundan hareketle sıra dışı yeteneklerin ortaya çıkması şaşırtıcı değildir.

Asperger sendromu tanım itibariyle ortalama zekanın üstündeki bir zekayı, sosyalleşme sorunlarını, takıntılı ilgi alanlarını ve çok meraklı bir ruh halini tarif etmektedir.

İçindekiler

ASPERGER SENDROMLU OLMAK BİR ENGEL Mİ ?


Gerhard Gaudard 1975 Yılında İsviçre’de doğan ve aspergerli olduğunu çok sonradan öğrenen bir bilgisayar programcısıdır.
2010 yılında yaşamış olduğu bir depresyon sonucu kaldığı klinikte, Asperger Sendromu tanısı konan Gerhard Gaudard, 2011 Yılında İsviçre’deki bir yazılım firmasında bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başlamıştır.

Asperger sendromu tanısı konduktan sonra bu alanda bir çok araştırma yapan ve makaleleri yayınlanan Gerhard Gaudard’ın söylediğine göre aspergerin kesinlikle bir engel olması bir yana, aslında derin bir yaygın gelişimsel bozukluk olduğunu ifade etmektedir.

İcindekiler

YETİŞKİNLERDE ASPERGER SENDROMU


Asperger sendromu hakkında çocuklar ve gençler üzerine bir çok yayının bulunduğu; ancak yetişkinler için aynı durumun söz konusu olamadığını belirtiyor. Bu durumun, yetişkinlere asperger tanısı konmasının henüz yeni bir uygulama olmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Gerhard Guadard, kendisini engelli olarak gördüğünü belirtiyor. Çünkü yemek yemek veya ayak üstü iki çift laf etmek gibi normal insanların yapmaktan hoşlandıkları bir çok şeyi kendisinin de yapabilmesine rağmen bunun kendisi için çok stresli ve yorucu olduğunu ifade etmektedir.

Zorunlu olmadığı sürece konuşmadığını, mecburi olduğu durumda da çok fazla konuştuğunu belirten Gerhard Gaudard, karısını kendisi çok konuştuğunda müdahale ederek durdurması konusunda bilgilendirdiğini, kendisinin bir kullanma kılavuzunun olduğunu ve buna göre davranmanın genelde iyi sonuçlar verdiğini belirtmektedir.
Bu durumun kendisi için bir engel olduğunun tecrübelerle sabit olduğunu, mevcut durumu kabul ederek yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalıştığını belirtiyor Gerhard Gaudard.

Aspergerlilerin farklı olduğunu, ancak diğer insanlarında de farklı olduğunu vurgulayan yazılımcı, aspergerin tek bir belirti ile tanımlamayacağını bildiriyor. Çünkü her aspergerli bireyin farklı karakter yapısı, farklı zeka düzeyi ve farklı ilgi alanları olduğundan dolayı, gereksinimlerin her yetişkin için daha farklı sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor.

İcindekiler

ASPERGER SENDROMU BİR ÖDÜL OLABİLİR Mİ?

Sosyal açıdan zorlayıcı olsa da bilimsel, sanatsal veya teknik açıdan asperger sendromu birey için bir ödül olabilir . Çünkü yüksek zeka belirtileri ile birlikte asosyal davranış göstermeleri, kendi ilgi alanlarında eşsiz bilgi donanımına sahip olmalarına yol açabilmektedir.

İcindekiler

YÜKSEK İŞLEVLİ OTİZM

Asperger sendromunun ”yüksek işlevli otizm” olarak tarif edilmesindeki sebep, otizme nazaran bu hastalığa sahip bireylerde, konuşma ile ilgili bir sorun bulunmayışı ve zaman zaman yüksek zeka seviyelerinde takıntılı bir merak duygusu görülmektedir.

Yani otizmden daha yüksek becerilere sahip olunması fakat yine de sosyalleşme sorunlarının karakteristik olmasından ötürü yüksek işlevli tanımını alırlar.

Takıntılı merak duygusundan hareketle sıra dışı yeteneklerin ve derinlemesine bilgi sahibi bir kişiliğin ortaya çıkması bu durumda sıklıkla görülmektedir.

Bu konuda kısaca söylenebilecek olan şudur ki ”asperger bir engeldir” fakat kişinin kendi çabalarıyla ya da profesyonel destekle yani özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerinin tedaviye doğru katılımı ile engel olmaktan çıkarılabilir.

İcindekiler

ASPERGER SENDROMUYLA OTİZMİN FARKI


Asperger syndrome hakkında kısaca şunu söylemekte de fayda var. 2013 yılında Amerika Psikiyatri Derneği(APA) tarafından yayınlanan DSM-5 kitapçığıyla asperger sendromu, otizmin bir alt dalı olmaktan çıkarılmış ve başlı başına ayrı bir dal olarak düzenlenmiştir.

2013 yılından önceki DSM 4 kitapçığında kullanılan atipik otizm, asperger sendromu, rett gibi kavramlar ve halk arasında yaygın kullanılan yarı otistik, geçici otizm, silik otizm, yalancı otizm gibi kavramlar değiştirilip şu anda kullandığımız güncel versiyonlarına dönüştürülmüştür.

Yani hafif otizm, orta düzey otizm , ağır düzey otizm.

2013 yılında yapılan bu değişikliğin sebebi, asperger sendromunun dil gelişim geriliği göstermemesi sadece sosyalleşme güçlükleri yaratmasıdır. Tabii ki bu durum kişi için küçük bir güçlük değildir fakat dil güçlüğü olmaması kişinin kendini ifade edebilmesinde avantaj yaratmakta ve otizmden ayırmaktadır.

İcindekiler

ASPERGER SENDROMU HAKKINDA BİRKAÇ ÖNEMLİ DETAY


Çocuklarla birlikte yetişkinlerinde Asperger sendromu, DEHB, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizm belirtileri gösterebileceğini ifade etmekte fayda var. Bu noktada ailelerin DEHB, dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm önerilerini takip etmeleri, beslenme – bağırsak florasıyla ilişkili konularda araştırma yapması aile ve çocuk için faydalı olabilir.

Beslenmenin kişinin ruh halini olumlu etkileyebilecek öneme sahip olduğu bilimin de kabul ettiği bir gerçek, ebeveynlerin beslenme konusuna dikkat etmeleri, müzik, spor, egzersiz, meditasyon gibi konularda çocuklarını teşvik etmeleri hem çocuk hem de toplum sağlığı içinde faydalı olabilir.


Asperger sendromlu çocuklar ve yetişkinlerin bazılarında zeka düzeyi normalin üzerindedir, takıntılı ilgi alanlarına duydukları merak ile birleştiğinde çok yaratıcı sonuçlara sebebiyet verebildiği bilinmektedir. Bu açıdan aslında asperger tedavisinin yaratıcılık üzerinde nasıl bir etki uyandıracağı henüz araştırma yapılmamış konulardandır

İcindekiler


ASPERGERLİ ANNESİ OLMAK


Asperger sendromu hakkında ailelerin, uzman önerileri, güncel otistik istatistikleri gibi konuları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek talep etmeleri çocuklar ve ebeveynler için genellikle en iyi yöntemdir.

Ayrıca bu konuda dünyaca ünlü 27 otistik ve asperger sendromlu Dahi ünlüler,10 ünlü aspergerli yazımızı incelemek size umut ve yaşam sevinci verecektir.

Son söz olarak belirtmek isteriz ki asperger sendromunun belki de bir armağan olduğunun idrakine toplum olarak varmamız, çocuklarımız ve toplum olarak hepimizin daha yaratıcı bir gelecek idealine vurgu yapması açısından önemli olabilir.
İstanbul Bahçelievler ve Bağcılar‘daki Derin Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon okullarımız ile devlet destekli ücretsiz eğitimler ile ilgili iletişim kurabilirsiniz
Sevgilerle…

DERİN ÇOCUK ANA SAYFA

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonCanlı Destek