Aspergerliler neleri başarabilir?

ASPERGER SENDROMLU OLMAK ENGEL Mİ?Asperger sendromlu olmak engel mi? Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu belirtileri nelerdir?

Aspergerin belki de bir ödül olabileceğini bize kanıtlayan, aspergerli bir mühendisin anlatımı ile aspergerli bireylerin hayatları için önemli birkaç noktayı hep birlikte irdeleyelim.

Ama öncelikle şunu belirtmek gerekir ki engel gruplarında ki insanlar hakkında söylenebileceklerin en iyisi, bu sorunlarla baş etmeye çalışan insanların hikayelerinde saklıdır bize göre.

Gelin hep beraber kulak verelim …

İsviçre’de yaşayan saygın bir bilgisayar mühendisi olan Aspergerli bilgisayar programcısı Gerard Gaudard aspergerin engel olup olmadığı sorusuna kendi hayatından bir kesitle cevap veriyor.

İçindekiler

Asperger sendromu nedir

Otizme nazaran bu hastalığa sahip bireylerde, konuşma ile ilgili bir sorun bulunmayışı ve zaman zaman yüksek zeka seviyelerinde takıntılı bir merak duygusundan hareketle sıra dışı yeteneklerin ortaya çıkması ile karakterize olan yaygın gelişimsel bir bozukluktur.

Asperger sendromlu olmak bir engel mi?

Gerhard Gaudard 1975 Yılında İsviçre’de doğan ve aspergerli olduğunu çok sonradan öğrenen bir bilgisayar programcısıdır.
2010 yılında yaşamış olduğu bir depresyon sonucu kaldığı klinikteAsperger Sendromu tanısı konan Gerhard Gaudard, 2011 Yılında İsviçre’deki bir yazılım firmasında bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başlamıştır.
Asperger sendromu tanısı konduktan sonra bu alanda bir çok araştırma yapan ve makaleleri yayınlanan Gerhard Gaudard’ın söylediğine göre
Asperger sendromu tanımına bakıldığında kesinlikle bir engel olması bir yana, aslında derin bir yaygın gelişimsel bozukluk olduğunu ifade etmektedir.

Yetişkinlerde asperger sendromu

Asperger sendromu hakkında çocuklar ve gençler üzerine bir çok yayının bulunduğu; ancak yetişkinler için aynı durumun söz konusu olamadığını belirtiyor. Bu durumun, yetişkinlere asperger tanısı konmasının henüz yeni bir uygulama olmasından kaynaklandığını belirten Gerhard Guadard, kendisini engelli olarak gördüğünü belirtiyor. Çünkü yemek yemek veya ayak üstü iki çift laf etmek gibi normal olarak tarif edilen insanların yapmaktan hoşlandıkları bir çok şeyi kendisinin de yapabildiğini, ancak bunun kendisi için çok stresli ve yorucu olduğunu ifade etmektedir.
Zorunlu olmadığı sürece konuşmadığını, mecburi olduğu durumda da çok fazla konuştuğunu belirten Gerhard Gaudard, karısını kendisi çok konuştuğunda müdahale ederek durdurması konusunda bilgilendirdiğini, kendisinin bir kullanma kılavuzunun olduğunu ve buna göre davranmanın genelde iyi sonuçlar verdiğini belirtmektedir.
Bu durumun kendisi için bir engel olduğunun tecrübelerle sabit olduğunu, mevcut durumu kabul ederek yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalıştığını belirtiyor Gerhard Gaudard. Aspergerlilerin farklı olduğunu, ancak diğer insanlarında de farklı olduğunu, aspergerlilerin birbirlerinden bile farklı olduklarını; ancak en önemlisinin de aspergerli bireylerin diğer insanlardan biraz daha özel olarak, kendilerine özgü karakterlere sahip olduklarını dile getirmektedir.

Asperger belki de bir ödül olabilir

Sosyal açıdan zorlayıcı olsa da bilimsel, sanatsal veya teknik açıdan asperger sendromu birey için bir ödül olabilir . Çünkü yüksek zeka belirtileri ile birlikte asosyal davranış göstermeleri, kendi ilgi alanlarında eşsiz bilgi donanımına sahip olmalarına yol açabilmektedir.

Yüksek işlevli otizm

Asperger sendromunun yüksek işlevli otizm olarak tarif edilmesindeki sebep, otizme nazaran bu hastalığa sahip bireylerde, konuşma ile ilgili bir sorun bulunmayışı ve zaman zaman yüksek zeka seviyelerinde takıntılı bir merak duygusu görülmektedir. Bu takıntılı merak duygusundan hareketle sıra dışı yeteneklerin ve derinlemesine bilgi sahibi bir kişiliğin ortaya çıkması bu durumda sıklıkla görülmektedir.

Bu konuda kısaca söylenebilecek olan şudur ki ”asperger bir engeldir” fakat özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerinin doğru yönetilmesiyle engel olmaktan çıkarılabilir.

Asperger sendromu ve otizm farkı

Asperger syndrome hakkında kısaca şunu söylemekte de fayda var. 2013 yılında Amerika Psikiyatri Derneği(APA) tarafından yayınlanan DSM-5 kitapçığı ile asperger sendromu, otizmin bir alt dalı olmaktan çıkarılmış ve asperger sendromu başlı başına ayrı bir dal olarak düzenlenmiştir.

Öncesinde atipik otizm, asperger sendromu, yarı otistik ve yalancı otizm gibi kavramlar değiştirilip şu anda kullandığımız güncel versiyonlarına dönüştürülmüştür. otizm nedir-otizm belirtileri ise hafif düzey otizm, orta düzey otizm ve ağır otizm olarak 3 alt dala ayrılmıştır.

Bundaki sebep şudur ki, genellikle asperger dil gelişim geriliği göstermemekte sadece sosyalleşme güçlükleri yaratmaktadır. Tabii ki bu kişi için az bir güçlük değildir fakat dil güçlüğü olmaması kişinin kendini ifade edebilmesinde avantaj yaratmakta ve otizmden ayrılmaktadır.

Asperger detayları

Çocuk ve yetişkinlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri gösterebileceğini ifade etmekte fayda var bu noktada ailelerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite tavsiye ve önerilerini takip etmeleri, DEHB güncel istatistikleri, DEHB doğru bilinen yanlışların farkına varmaları, beslenme ve bağırsak florasıyla ilişkili konularda araştırma yapması aile ve çocuk için faydalı olabilir.
Asperger sendromlu çocuklar ve yetişkinlerin bazılarında zeka düzeyi normalin üzerindedir ve takıntılı ilgi alanlarına duydukları merak ile birleştiğinde çok yaratıcı sonuçlara sebebiyet verebildiği bilinmektedir.

Aspergerli annesi olmak

Asperger sendromu hakında ailelerin uzman tavsiye ve önerileri ve güncel otistik çocuklar istatistikler gibi konuları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek talep etmeleri kendileri ve çocukları için en iyisi olacaktır. ayrıca bu konuda dünyaca ünlü 27 otistik ve asperger sendromlu ünlüler ve farklılığın başarısını vurgulayan 10 ünlü aspergerli yazımızı incelemek size umut ve yaşam sevinci verecektir.
Son söz olarak belirtmek isteriz ki asperger sendromunun belki de bir armağan olduğunun idrakine toplum olarak varmamız, çocuklarımız ve toplum olarak hepimizin daha müreffeh bir gelecek için umutlanmamız adına bir sebep olabilir.

İstanbul Bahçelievler ve Bağcılar‘daki Derin Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon okullarımız ile devlet destekli ücretsiz eğitimler ile ilgili iletişim kurabilirsiniz.
Sevgilerle…

İçindekiler


DERİNCOCUK ANA SAYFA

FAYDALI MAKALELER

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Atolyelerimiz Basliyor Otizm Programı Yüzme Eğitimleri Psikomotor gelişim becerileri Top atma etkinlikleri Bilişsel gelişim örüntü etkinliği Masa tenisi etkinligi Çocuklar yüzme etkinliği Denge ve spor etkinliği
Denge ve spor etkinliği Masa tenisi etkinligi Çocuklar yüzme etkinliği