Down sendromu genetiği nedir? Down sendromlu sayısı, ömür süreleri

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu nedir sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur ve bilinmesi gereken şudur ki, down sendromu kromozomlarda meydana gelen bir düzensizlik sonucunda oluşan genetik bir rahatsızlıktır. İnsan hücrelerinde yer alan kromozom sayısı sabittir fakat down sendromu görülen kişilerde kromozomların sayısı bir fazladır ve bu durum bireyleri hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilemektedir.

 • İçindekiler
  • Down sendromu nedir
  • Down sendromu tedavisi
  • Down sendromlu sayısı
  • Down genetiği
  • Down sendromu belirtileri
  • Down sendromluların ömür süreleri

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu Kromozom sayısının fazlalığından kaynaklanan genetik bir hastalık çeşitidir. Kromozom sayısının fazlalığı fiziksel ve zihinsel bazı engellere yol açmaktadır. Tedavi, Görülme sıklığı ile ilgili cevaplar için lütfen okumaya devam ediniz.

Down sendromu tedavisi
Bu terapiler ile kişinin gündelik faaliyetlerini sürdürebilmesi için destek olunması ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Böylece bireyin yaşamını daha iyi sürdürebilmesi için gerekli olan adımları çok daha rahat bir şekilde atacaklardır.

Down sendromlu sayısı
Down sendromlu birey sayısı artış gösterme eğitilindedir. Yeni doğan bebeklerden bu durumun görülme olasılığı yaklaşık olarak 1/700’dür. Yani her 700 bebekten 1 tanesi down sendromlu olarak doğmaktadır. Ülkemizdeki down sendromluların sayısının ise 100.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.


DOWN SENDROMU GENETİĞİ

Down sendromu ile ilgili çalışmalar sürekli olarak yapılmakta ve bilimin ilerlemesi ile bu rahatsızlıklarla ilgili yeni bilgiler keşfedilmektedir. Yapılan çalışma ve araştırmalardan bu rahatsızlığın birden fazla tipi olduğu anlaşılmıştır. Bunlardan bir tanesi Trizomi 21’dir. İnsanlardan normalde 23 çift kromozom bulunmaktadır. Bu tip rahatsızlık 21.çift kromozomun sayısının fazla olmasıyla oluşmaktadır. Bir diğer ismi ise mongolizmdir ve en fazla görülen tiptir. Bunun dışındakiler çok daha az görülmektedir. Down sendromlu bireylerde genel olarak görülen belirtiler şunlardır.

DOWN SENDROMU BELİRTİLERİ

 • Hafif ve orta derecede zeka geriliği
 • Kemerli burun yapısı ve badem şeklinde göz
 • Kalın ense
 • Avuç içinde tek bir çizginin yer alması
 • Kısa boy
 • Yavaş metabolizma
 • Kilo problemi

DOWN SENDROMLULARIN ÖMÜR SÜRELERİ

Genelde 50 yıl civarı bir yaşam ömrüne sahiptirler. Yukarıda da belirtildiği gibi bu hastalığın tedavisi yoktur fakat doğru bir eğitim sayesinde bu bireylerin yaşamları çok daha kaliteli olabilmektedir. Normal eğitim kurumlarının dışında mutlaka özel eğitim veren kurumlardan destek alınması gerekmektedir. Ailelerin bu sürece destek olması ve bireylerin eksik değil farklı olduğu vurgulanmalıdır. Aksi durumda kişiler kendilerini toplumdan soyutlamakta ve bu da çok daha ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Down syndrome bireyler aldıkları eğitim sayesinde günlük hayatın içerisine karışabilmekte ve normal bir birey gibi gündelik işleri yapabilmektedir sadece down sendromluların çalıştığı işletmeler dahi bulunmaktadır.

Derincocuk iletişim

Bahçelievler, Bağcılar, Bakırköy, Küçükçekmece, Esenler, Güngören, Güneşli, Şirinevler, Halkalı, Atakent, Sefaköy, Florya, Ataköy gibi bölgelere ücretsiz eğitim ve servis imkanı verilmektedir.

Sevgilerle…Derin Çocuk Özel Eğitim Okulları

⇑⇑⇑

DERİNCOCUK ANA SAYFA

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonCanlı Destek