Down sendromu

Down sendromu, 21. kromozmdaki kromozom kaynaklanan bir çeşit kromozom hastalığıdır ve zihinsel engel grubu olarak tarif edilir,  bilinen bir tedavisi henüz yoktur. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çeşitli terapi çalışmaları yapılmaktadır, bu çalışmalarda amaç kişiye günlük hayatını kolaylaştıracak yeteneklerin ve bazı gündelik becerilerin kazandırılmaya çalışmasıdır.

Belirgin bazı fiziksel belirtileri vardır, geniş ve basık yüz hatları, ensenin normal bir insanınkinden daha kalın olması, avuç içi çizgilerinin karakteristik bir şekilde evrimleşmesi, küçük gözlerin çekik olması, ayak baş parmağının diğerlerinden biraz daha açıkta durması gibi pek çok belirti vardır. Bunun yanında çok pozitif ve her zaman gülümseyen yapıları ile çevresindeki insanlara neşe kaynağı olmalarıyla bilinirler.

Tedavilerinde kaba motor ve ince motor becerilerinin geliştirilmeye çalışılması yani fizik tedavi, ergoterapi gibi kaba motor çalışmalar ve ayakkabıların bağcıklarını bağlamak gibi ince motor geliştirmeler kişinin hayatına daha sağlıklı devam etmesine yardımcı olabilir.

Down sendromunun da içinde bulunduğu Zihinsel engelli olarak tarif edilen grupta 3 seviyeden bahsedilebilir.

Hafif engelli bireyler, zeka seviyesi IQ 70-55

Orta düzey zihinsel engelli bireyler IQ 55-40

Ağır zihinsel engelli bireyler, IQ 40-25

olarak sınıflandırılırlar.

Down sendromu nedir? Tedavisi, yaşam süresi, belirtileri, özellikleri genetiği

DOWN SENDROMU NEDİR?Down sendromu nedir sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur ve bilinmesi gereken şudur ki, down sendromu kromozomlarda meydana gelen bir düzensizlik sonucunda oluşan genetik bir rahatsızlıktır. İnsan hücrelerinde yer alan kromozom sayısı sabittir fakat down sendromu görülen kişilerde kromozomların sayısı bir fazladır ve bu durum bireyleri hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilemektedir. İçindekiler […]

Down sendromu nedir? Tedavisi, yaşam süresi, belirtileri, özellikleri genetiği Read More »

Down Sendromu Belirtileri
Scroll to Top
Sosyal etkileşim becerileri Çocuklar için Duyusal masaj el göz denge koordinasyon ve ortak dikkat becerileri Oyun Atolyelerimiz Basliyor