İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DUYU BÜTÜNLEME VE ERGOTERAPİ

Duyu bütünleme ve Ergoterapi insan olarak hayatımızı devam ettirmek için ihtiyacımız olan 7 duyunun yani, denge, beden farkındalığı ve uzuv hareketi, görme, işitme, duyma, dokunma, koklama ve tatma duyularının etkili bir şekilde kullanımını hedefleyen bir terapi şeklidir.

DUYU BÜTÜNLEME NEDİR


Duyu bütünleme mesleki performans ve duyusal bütünleştirici veya duyusal işleme bozukluğuna ilişkin sosyal katılımda zorluk çeken çocukların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
1900’lü yılların son çeyreğinde Kalifornia üniversitesinden eğitim psikoloğu ve özel ihtiyaçları olan bireyler üzerindeki çalışmalarıyla bilinen Dr. Anna Jean Ayres tanımladı

Duyu bütünlemenin önemi hakkında konuşmadan önce tarihin en önemli antik çağ filozoflarından Aristotales’in şu sözlerinin zihnimizde çınlaması başlangıç için önemli.

Zihinde hiçbir şey yoktur ki öncelikle duyular tarafından algılanmamış olsun. Aristotales(MÖ 384 – 322)

İnsan duyularıyla algılar, düşünür ve öğrenir. Öğrenme süreçlerinin etkin bir şekilde gelişebilmesi için insanın aşağıda bahsi geçen 7 maddede sorun yaşamaması ve eğer bir sorun varsa uzman yardımıyla tedavi edilmesi gerçeğinden hareketle insan hayatında Özel eğitim ve rehabilitasyon süreçlerinin neye karşılık geldiği daha net görülebilir.

ERGOTERAPİ NEDİR

Ergoterapi daha ağırlıklı olarak kaba ve ince motor becerileri üzerine yoğunlaşan bir terapi biçimidir. Ergoterapide amaç bilişsel olmaktan ziyade denge ve egzersiz faaliyetleriyle, çocuğun kaba ve ince motor becerilerinin geliştirilmesi amaçlanır.


DUYULARIMIZ

  1. Görme duyusu

Görme duyumuz,göz merceğine vuran ışik demetinin kırılarak gözün içinde bulunan optik sinire(foto reseptörlere) ulaşması ile beyindeki görüntünün sağlanması ile oluşmaktadır.

  1. İşitme duyusu


İşitme duyumuz dışarıdan gelen ses titreşimlerinin sırasıyla Kulak kepçesi, kulak zarının titreşmesi ,östaki borusunu geçen orta kulak kemikleri(çekiç, örs, üzengi), oval pencere,kohlea sıvısı, basilar membran, corti organındaki reseptör tüylerin titreşmesi ve son olarak Vestibulokohlear sinirlerine( işitme sinirleri) geçmesiyle oluşur

  1. Dokunma duyusu


Deride bulunan doku reseptörlerin uyarım basıncını hissetmesiyle aksiyon potansiyeline bağlı olarak, sinir sistemlerindeki akson-dentrit bağlantılarına aktarılan sinyalin refleks ya da harekete dönüşme durumudur.

  1. Koklama duyusu


Burun boşluğunun beyne doğru olan üst kısmındaki koku reseptörlerinin beyne gönderdiği sinyaller neticesinde oluşmaktadır.

  1. Tatma duyusu


Dilin üzerinde çözeltinin sırasıyla tat tomurcuğu, gustatör hücre ve tat alma reseptörleri ile beyne iletilmesiyle oluşan duyudur.

  1. Denge duyusu


Kulak içindeki semisirküler kanallar(Başın açısal hareketlerini algılar), utriculus-sacculus (Boyun sabitken dikey ve yatay yer değiştirmesini algılar) ile otolitlerin hareketleri ile oluşan duyudur.

  1. Beden farkındalığı ve uzuv hareketi


Bedenimizdeki her organın konumunu, uzuvların hareketlerini örneğin yumruklarımızın sıkılı olması, bir bardağı tutarken suyu içme hareketi gibi hayati öneme sahip duyumuzdur.

Daha çok otizm ve down sendromu ile ilgili çalışmalarda bahsi geçmektedir.

Sayfa Başına Dön ⇑⇑⇑

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

FAYDALI MAKALELER

Küçükçekmece Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri

Küçükçekmece ilçesi otizm ABA birimimiz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonCanlı Destek